• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Eutanazja - ucieczka czy wybawienie". Reportaż na antenie TVN24 BiS

"Eutanazja - ucieczka czy wybawienie". Reportaż na antenie TVN24 BiS
Foto: Shutterstock Foto: Eutanazja - poruszający reportaż w TVN24 BiS

Dziś o godz. 22:00 na antenie TVN24 BiS poruszający reportaż o eutanazji w Belgii. "Eutanazja - ucieczka czy wybawienie" to portret dwóch osób, które próbują przejąć kontrolę nad własnym życiem – chcą zdecydować o swojej śmierci.

W Belgii, każdy kto uzna, że jego choroba jest "nie do zniesienia i nieuleczalna", ma prawo zdecydować o własnej śmierci. Eutanazja jest często stosowana w przypadku pacjentów, którzy mają przed sobą jeszcze dekady życia.

Reportaż "Eutanazja - ucieczka czy wybawienie" przedstawia historie dwóch osób, które rozważają kontrolowane samobójstwo.

- To najprawdopodobniej będzie mój ostatni obiad - mówi 85-letnia Simona. Jest zdrowa, psychicznie i fizycznie, mieszka w domu opieki, gdzie jest jej dobrze. Mimo to, chce umrzeć. Simona czuje nieopisany żal po nagłej stracie córki. Jednak czy całkowicie zdrowa kobieta powinna mieć prawo do podjęcia tak drastycznej decyzji?

Peter Ketelslegers to 33-letni ojciec dwójki dzieci, tak jak Simona, też chce umrzeć. Cierpi na rzadką chorobę, która objawia się chronicznym, rozdzierającym bólem głowy. Ta choroba nie pozwala mu na podjęcie pracy, czy opiekowanie się własnymi dziećmi. Wierzy, że wyczerpał wszystkie możliwości, poddał się wszystkim znanym metodom leczenia.

Zarówno Simona i Peter są spokojni i bardzo racjonalni w pragnieniu własnej śmierci. Żyją w społeczeństwie, w którym eutanazja jest społecznie i prawnie akceptowana. W Belgii od lekarzy nie wymaga się specjalnego przeszkolenia do przeprowadzania eutanazji, a członkowie rodzin pacjentów nie muszą być o takiej decyzji pacjenta poinformowani.

Czy tak liberalny stosunek do samobójstwa jest oznaką postępu medycyny, czy to krok za daleko?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane