• rozwiń

"Milion w portfelu", 30.09

"Milion w portfelu", 29.09 Odtwórz: "Milion w portfelu", 29.09
"Milion w portfelu", 29.09 "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Marek Świętoń widzi w swoim portfelu miejsce dla akcji JSW. Nowością są instrumenty zarabiające na spadkach niemieckich blue chipów.

Komentarz Marka Świętonia:

W minionej edycji wartość portfela obniżyła się o blisko 10%. Spadek ten jest efektem nietrafionej inwestycji w spółkę Uboat Line oraz znaczącej przeceny akcji ukraińskiej spółki KSG Agro po przywróceniu jej do notowań giełdowych. Ponadto, istotny wpływ na spadek wartości portfela miały pozycje krótkie w kontraktach terminowych mających zarabiać na spadkach kursów akcji wchodzących w skład indeksów MWIG40 i WIG20. W ciągu minionych tygodni na warszawskiej giełdzie miały jednak miejsce wzrosty notowań, których skala istotnie przekroczyła moje oczekiwania.

W mojej ocenie obecne poziomy wycen akcji nie dyskontują coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza deflacyjnej recesji w strefie euro, która po raz pierwszy może ujawnić się także w gospodarce polskiej. Można jednak spotkać się z głosami ostrzegającymi przed wygasaniem czynników wspierających szybki wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu. Zmiany te powoduj, że nie tylko w strefie euro, lecz także w Polsce nie można obecnie wykluczyć ryzyka wieloletniej spirali deflacyjnej. Wydaje się, że dobra koniunktura na rynkach akcji ma swoje podłoże w oczekiwanych agresywnych działaniach stymulacyjnych ze strony banków centralnych. Brak takich działań w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego może być sporym rozczarowaniem.

Z powyższych względów nowa edycja portfela bazuje przede wszystkim na pozycjach krótkich w kontraktach terminowych na MWIG40 i WIG20, a także instrumentach pozwalających zarabiać na spadkach kursów polskich i niemieckich blue chips. Jednocześnie, około 1/3 portfela lokuję w akcje małych spółek odznaczających się w mojej ocenie odpowiednio atrakcyjnymi poziomami wyceny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane