• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

"Milion w portfelu", 10.02

Świat technologii: Kuloodporny plecak Odtwórz: Świat technologii: Kuloodporny plecak
Świat technologii: Kuloodporny plecak "Źródło: TVN24 BiS"

W programie "Milion w portfelu" Mariusz Pawlak opowiada o swojej strategii inwestycyjnej. W ostatniej odsłonie jego wirtualny portfel skurczył się o sześć procent.

Komentarz Mariusza Pawlaka, partnera w Lorek Pawlak Family Office

Portfel po raz pierwszy w swojej historii zanotował tak znaczny spadek, ale nadal zwrot jest pozytywny. Główną przyczyną spadku, było znaczne przeszacowanie wyceny jednostek funduszu obligacji korporacyjnych Copernicus. Powodem tego była utrata bieżącej płynności funduszu i potrzeba szybkiego upłynnienia części aktywów. W związku z tym 20 proc. ekspozycji została sprzedana (maksymalna możliwa).

Kolejna decyzja to pozbycie się wszystkich funduszy reprezentujących rynki wschodzące, czyli Ameryka Południowa oraz Azja. W konsekwencji zwiększenie ekspozycji na USA, Norwegię, dobra luksusowe, a także polskie fundusze absolut return. A także dodanie funduszu ETF związanego z niemieckim indeksem DAX.

Zarówno ekspozycja walutowa jak i na ryzyko, nie uległa zmianie, a jedynie alokacja do bardziej bezpiecznych rynków. Wynika to z tego, że spodziewam się spadku notowań aktywów ryzykownych w związku z realizacją zysków i przepływ kapitału do rynków rozwiniętych. Będzie to konsekwencją tego, że władze monetarne zarówno w Europie jak i w USA nie zdecydują się na drastyczne ograniczanie luzowania polityki monetarnej, natomiast apetyt na ryzyko inwestycyjne trochę osłabnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane