Zakaz handlu do zmiany? Wnioski z rządowej analizy "w najbliższych tygodniach"

Dworczyk: za kilka tygodni analizy dot. zakazu handlu ujrzą światło dzienne Odtwórz: Dworczyk: za kilka tygodni analizy dot. zakazu handlu ujrzą światło dzienne
Dworczyk: za kilka tygodni analizy dot. zakazu handlu ujrzą światło dzienne "Źródło: tvn24"

Prowadzone są analizy dotyczące wolnych od handlu niedziel. Myślę, że w najbliższych tygodniach ujrzą one światło dzienne, a przynajmniej wnioski będą w jakiś sposób zaprezentowane - zapowiedział w piątek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

- Jeżeli chodzi o analizy dotyczące wolnych od handlu niedziel, te analizy są prowadzone. Nie powiem w tej chwili, w którym miejscu, kiedy one zostaną opublikowane, bo też takich zobowiązań - przyznajmy to jasno - nie było - powiedział na konferencji prasowej Dworczyk.

Jak dodał, rząd prowadzi "ewaluację wszystkich projektów", które wdraża.

- I rzeczywiście okres roku to jest dobry czas, żeby taką ewaluację przeprowadzić. Myślę, że ona w najbliższych tygodniach ujrzy też światło dzienne, a przynajmniej wnioski z niej będą w jakiś sposób zaprezentowane - powiedział Dworczyk.

Rok zakazu handlu

Na początku lutego br. premier Mateusz Morawiecki powiedział: dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ na mniejsze i większe sklepy, ale przede wszystkim na ludzi, miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Zapowiedział, że "w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem".

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 r. będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje obecnie katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

W niedzielę 3 marca sklepy będą zamknięte. W kolejne trzy niedziele - 10, 17 oraz 24 marca - także będzie obowiązywał zakaz handlu. Handlowa niedziela przypada dopiero ostatniego dnia marca.

Sprawdź kto skorzystał, kto stracił na zakazie handlu >>>


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
Właściciele osiedlowych sklepików podziękują w październikowych wyborach i związkom zawodowym i rządowi.
Na zasiłku dla bezrobotnych mają czas do przemyśleń.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.