Ulubione prezenty Polaków

Stolica gotowa na święta. W mieście rozbłysły iluminacje Odtwórz: Stolica gotowa na święta. W mieście rozbłysły iluminacje
Stolica gotowa na święta. W mieście rozbłysły iluminacje "Źródło: Fakty TVN"

Do świąt Bożego Narodzenia nie zostało już wiele czasu. Tym, którzy zostawili kupowanie prezentów na ostatnią chwilę, podpowiadamy: badania pokazują, że pod choinką Polacy chcieliby najbardziej znaleźć elektronikę, kosmetyki i ubrania. Część z nas chciałaby jednak po prostu dostać pieniądze.

Elektronika jest idealnym prezentem dla 24 proc. respondentów, a produkty związane z hobby dla 23

proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez firmą badawczą Mobile Institute dla Allegro.

Kosmetyki chce dostać co czwarty z nas, a książki lub e-booki – co piąty badany.

Według szacunków 20 proc. Polaków chciałoby dostać pieniądze.

Nieco inne wyniki przynoszą badania przygotowane dla PKO BP, w których uwzględniono różnice w preferencjach prezentowych kobiet i mężczyzn.

Według tego raportu kobiety najchętniej znalazłyby pod choinką: kosmetyki, perfumy (27 proc.), ubranie (21 proc.), biżuterię (16 proc.), pieniądze, bony na zakupy (16 proc). Mniej oczekiwanym podarunkiem są natomiast: książka, bielizna i elektronika (po 4 proc.)

Mężczyźni najbardziej chcieliby dostać od Mikołaja: elektronikę (25 proc.), ubranie (18 proc), pieniądze, bony na zakupy (16 proc.), kosmetyki, perfumy (12 proc.). W mniejszym stopniu ucieszą się natomiast z alkoholu (10 proc.), książki (7 proc.) czy płyty (4 proc.).

Ile wydamy?

Na święta Bożego Narodzenia 2018 r. wydamy 1289 zł, czyli o 103 zł więcej niż w 2017 r., w tym 525 zł na prezenty - wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Na planowane w tym roku wydatki składają się: 525 zł na prezenty, 458 zł na żywność, 69 zł na zakup środków czystości, 65 zł na choinkę i 172 zł na pozostałe koszty - wyliczono.

W przypadku ok. 20 proc. osób wyjeżdżających z domu na święta, dochodzą jeszcze koszty podróży (w tym paliwa), które są szacowane w tym roku na 301 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem wydatki wzrosły o 103 zł, czyli prawie 9 proc. Droższe będą przede wszystkim potrawy - o 58 zł oraz prezenty o 25 zł - wskazało BIG.

Jak sfinansujemy tegoroczne święta? 85 proc. badanych planuje wykorzystać na ten cel bieżące dochody. Blisko co piąty Polak skorzysta ze zgromadzonych oszczędności, a 5 proc. ze środków otrzymywanych w ramach Programu 500 plus.

Dla ponad jednej trzeciej rodzin korzystających z 500 plus, będzie on dodatkowym wsparciem i sposobem na zwiększenie świątecznego budżetu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.