Litwini w polskich sklepach zostawili fortunę

Minister Rafalska o zmianach w zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Minister Rafalska o zmianach w zakazie handlu w niedziele
Minister Rafalska o zmianach w zakazie handlu w niedziele "Źródło: Radiowa Jedynka"

W ciągu mijającego roku Litwini wydali w polskich sklepach rekordową sumę pieniędzy.

Jak pisze litewski portal 15min.lt, Litwini w Polsce kupują meble, materiały budowlane, przedmioty gospodarstwa domowego oraz żywność. W sumie wydali 360 mln euro, o 4,6 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Jedna osoba z Litwy podczas podróży do Polski średnio wydaje 535 złotych. W ciągu roku jeden mieszkaniec Litwy w Polsce był dwa razy pokonując odległość około 50 km – dodaje portal powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Polski. 

Nadzieja w zakazie handlu

W wyniku turystyki handlowej litewski budżet utracił około 71 mln euro szacując jedynie obowiązujący w tym kraju 21-procentowy VAT. Dyrektor Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych Laurynas Vilimas wskazuje jednak, że straty są znacznie wyższe uwzględniają miejsca pracy, które w kraju nie zostały stworzone.

- Rosnący potok litewskich pieniędzy do Polski jest złą wiadomością - stwierdza Vilimas, który nie prognozuje zmian w najbliższym czasie.

- Jest jak jest. Polska pozostanie dla sąsiadów krajem cenowo atrakcyjnym. Decyduje o tym wzrost gospodarczy, ulgi podatkowe na żywność, stosunkowo tania złotówka - mówi Vilimas.

Litwa liczą na to, że sytuację zbilansuje wprowadzany w Polsce od 2019 roku zakaz handlu w trzy niedziele w ciągu miesiąca, a od 2020 roku pełny zakaz niedzielnego handlu.

- Te decyzje powinny mieć korzystny wpływ dla nas, gdyż zakupów dokonuje się głównie w weekendy. Eliminując jedne dzień ogranicza się możliwość zakupów, więc prawdopodobnie zmniejszy to zainteresowanie - prognozuje dyrektor Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.