• rozwiń
  • WIG20 2181.37 +0.27%
  • WIG30 2512.13 +0.49%
  • WIG 56523.56 +0.37%
  • sWIG80 11467.28 -0.73%
  • mWIG40 3920.81 +1.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:36

Dostosuj

Zapłacił fortunę za kieliszek whisky. Alkohol okazał się fałszywką

Mężczyzna zabrał wartą kilkaset złotych whisky Odtwórz: Mężczyzna zabrał wartą kilkaset złotych whisky
Mężczyzna zabrał wartą kilkaset złotych whisky "Źródło: Małopolska Komenda Policji"

Chiński milioner, który wydał ogromną sumę na kieliszek whisky, został oszukany w hotelowym barze. Testy przeprowadzone na próbce alkoholu wykazały, że jest on około sto lat młodszy niż wskazywała etykieta na butelce.

Zhang Wei, jeden z najlepiej zarabiających chińskich pisarzy, zapłacił za kieliszek whisky (20 ml) równowartość ponad 10 tysięcy dolarów (ok. 36 tysięcy złotych) podczas swojej lipcowej wizyty w hotelu Waldhaus am See w szwajcarskim St. Moritz. Nikt wcześniej nie wydał takiej kwoty za taką ilość whisky.

36-latek był przekonany, że cena trunku podyktowana jest jego wiekiem. Etykieta na butelce wskazywała bowiem, że alkohol wyprodukowano w 1878 roku.

Uzasadnione podejrzenia

Eksperci z branży zakwestionowali jednak autentyczność whisky po tym, jak Wei opublikował w sieci zdjęcie z trunkiem. Ich podejrzenia wzbudziły korek i etykieta, które do siebie nie pasowały.

Przedstawiciele hotelu, przekonani o autentyczności whisky, poprosili ekspertów w Szkocji o przeprowadzenie testów. Ci stwierdzili z 95-procentowym prawdopodobieństwem, że alkohol został wyprodukowany między 1970 a 1972 rokiem.

Stwierdzono też, że jest to whisky mieszana (blended), a nie single malt (najwyższej jakości gatunek whisky, który jest destylowany w jednej destylarni i wytwarzany w całości z jednego rodzaju słodu).

Oceniono, że gdyby w butelce rzeczywiście znajdowała whisky z 1878 r., to jej wartość wynosiłaby prawie 230 tysięcy funtów (około 300 tysięcy dolarów).

Hotel zaakceptował te ustalenia, a jego menedżer Sandro Bernasconi pojechał do Chin, aby osobiście zwrócić pisarzowi całą sumę, jaką zapłacił za whisky. Przeprosił go również za pomyłkę. Według relacji Bernasconiego Wei docenił szczerość hotelu i nie był zły na całą sytuację.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane