• rozwiń

Najpiękniejsze miejsca w Europie według Japończyków. Na liście jedna wioska z Polski

Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie Odtwórz: Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie
Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie "Źródło: TVN24 BiS"

Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży wybrało 30 najpiękniejszych miejsc w Europie. Na pierwszym miejscu znalazło się irlandzkie Kilkenny. Podium uzupełniły miasta Berat (Albania) oraz Civita di Bagnoregio (Włochy). Co ciekawe, w zestawieniu znalazła się także jedna miejscowość z Polski.

1. Kilkenny (Irlandia)

Zwycięzcą rankingu jest Kilkenny, irlandzkie miasto położone nad rzeką Nore w prowincji Leinster. Ma nieco ponad 7 tysięcy mieszkańców.

Nad miastem wznoszą się średniowieczny zamek i katedra św. Kanizjusza. To właśnie od niej wzięła się nazwa miasta. W Kilkenny znajduje się także browar produkujący piwo o tej samej nazwie.

2. Berat (Albania)

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się Berat. Albańskie miasto jest położone w środkowej części kraju nad brzegiem rzeki Osum i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W średniowieczu było to graniczne miasto Cesarstwa Bizantyjskiego.

Ze względu na swoje usytuowanie Berat jest nazywane "miastem tysiąca okien". Zamieszkuje je ponad 60 tysięcy osób.

3. Civita di Bagnoregio (Włochy)

Civita uważana jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Założone zostało 2,5 tysiąca lat temu w trudno dostępnym terenie, na szczycie skały niedaleko Viterbo w stołecznym regionie Lacjum.

Zamieszkuje je zaledwie 10 osób, ale rocznie odwiedza aż 600 tysięcy turystów.

Miasto niszczeje w szybkim tempie, przede wszystkim z powodu erozji skały tufowej, na której zostało wzniesione.

4. Procida (Włochy)

Czarująca wyspa na Morzu Tyrreńskim w regionie Kampania. Jest położona nieco ponad 3 kilometry od stałego lądu i przyciąga turystów swoją bajkową architekturą. Domy w pastelowych kolorach przypominają swego rodzaju plan filmowy.

5. Conwy (Walia)

Conwy to jedyna brytyjska miejscowość na liście. Miasto jest położone w północnej Walii i liczy niecałe 15 tysięcy mieszkańców.

Jego największą atrakcją jest zamek z XIII wieku, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Lech (Austria), Hindeloopen (Holandia), Lefkara (Cypr), Rovinj (Chorwacja) oraz Soglio (Szwajcaria).

Na 26. miejscu w zestawieniu znalazła się także miejscowość Zalipie. To wioska położona w Małopolsce, jedyny przedstawiciel naszego kraju w rankingu. Zalipie jest znane z chat ozdobionych wzorami. Malowidła wywodzą się z końca XIX wieku i cieszą się duża popularnością wśród turystów. Także z Japonii. Obecnie w miejscowości znajduje się około 20 malowanych domów.

Na 30. i zarazem ostatnim miejscu znalazło się rumuńskie Gura Humorului.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane