• rozwiń
  • WIG20 2236.17 -0.56%
  • WIG30 2532.75 -0.64%
  • WIG 58839.23 -0.51%
  • sWIG80 11591.97 +0.01%
  • mWIG40 3761.84 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:22

Dostosuj

Temat: Włochy

Marzysz o własnym zamku? Włoski rząd rozdaje je za darmo

Włosi rozdają zabytkowe budowle za darmo Odtwórz: Włosi rozdają zabytkowe budowle za darmo
Włosi rozdają zabytkowe budowle za darmo "Źródło: TVN24 BiS"

Zamki, wieże, kamieniczki oraz inne historyczne budynki. Włochy chcą rozdać ponad sto zabytkowych budowli całkowicie za darmo. Przed nowym właścicielem stawiają jedno zadanie: z darowanego dworku albo fortecy musi uczynić centrum turystycznej rozrywki. Wszystko po to, by podróżujący decydowali się odwiedzać mniej znane miasteczka Italii.

Pomysł opracowała i realizuje rządowa Włoska Agencja Nieruchomości we współpracy z ministerstwem kultury - pisze "The Independent". Ci, którzy chcą otrzymać swój zamek albo fort muszą zobowiązać się do odrestaurowania budynku i stworzenia w nim atrakcji dla turystów. W założeniu pomysłodawców w zabytkowych budowlach mają powstać hotele, restauracje czy spa.

Przyszły właściciel musi przedstawić konkretny plan transformacji.

Jeśli idea będzie cieszyła się zainteresowaniem, po pierwszych 103 nieruchomościach, pomysłodawcy gotowi są oddać w ręce chętnych kolejne 200.

Turystyczny problem

Włochy słyną z turystyki. Jednak większość z podróżujących decyduje się odwiedzić najbardziej znane miasta: Rzym, Wenecję, Mediolan czy Pizę. Tymczasem, wiele malowniczych miejscowości wciąż pozostaje nieznanych i nieodkrytych.

103 nieużytki są położone na terenie całego kraju, wzdłuż historycznych szlaków albo ścieżek rowerowych. Dla przykładu, do wzięcia jest położony nieopodal Rzymu XIII-wieczny zamek di Montefiore czy zamek di Blera z XI wieku, także leżący w Lacjum.

Włosi już od kilku lat próbują zmieniać turystyczne trendy. Starają się promować mniej znane regiony kraju i odciążać oblężone przez turystów duże miasta. Na przykład w Rzymie podróżującym pozwala się oglądać najpopularniejsze zabytki jedynie przez moment. Natomiast Wenecja walczy z wielkimi tłumami i żeby chronić tradycyjny wizerunek, zdecydowała się wprowadzić ograniczenia dla nowych fast foodów w centrum.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane