• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Meble ogrodowe pod lupą. Inspektorzy radzą, na co zwrócić uwagę

Niezwykłe ogrody na dachach Odtwórz: Niezwykłe ogrody na dachach
Niezwykłe ogrody na dachach "Źródło: TVN24 BiS"

Inspektorzy sprawdzili ponad 300 mebli ogrodowych. Zastrzeżenia wzbudziło 30 procent. Głównym problemem były ostre, wystające elementy i zadziory.

Kontrola Inspekcji Handlowej odbyła się w drugim kwartale 2016 roku i objęła 75 przedsiębiorców z ośmiu województw. Inspektorzy sprawdzili 338 mebli ogrodowych. Zastrzeżenia wzbudziło 30 proc.

Wady produkcyjne

Wady produkcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu konsumentów, dotyczyły 4 proc. mebli (14 partii). Głównym problemem były ostre, wystające elementy i zadziory. Przykładowo: kontrolerzy zakwestionowali jedną partię krzeseł ogrodowych ze względu na brak zaślepek w otworach metalowych elementów, a inną ze względu na szczeliny w elementach drewnianych siedzisk.26 proc. (88 partii) mebli ogrodowych było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców dotyczyły najczęściej braków w instrukcjach użytkowania, oznaczeniach produktów oraz niekompletnych danych. Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do dziewięciu partii mebli z powodu braku polskiej instrukcji użytkowania. Wyniki przeprowadzonej kontroli, w kwestii oznakowania, są bardzo zbliżone do tych z poprzednich lat.

W wyniku działań Inspekcji Handlowej większość przedsiębiorców wyeliminowała nieprawidłowości podczas kontroli lub bezpośrednio po niej.

Na co zwrócić uwagę

Inspektorzy radzą przeczytać instrukcję użytkowania, która powinna być napisana w języku polskim. "Znajdziesz w niej wskazówki, dotyczące montażu mebli ogrodowych, zasady konserwowania oraz dowiesz się, czy możesz ich używać np. na kempingu" - podają w komunikacie.

Należy też sprawdzić, czy elementy mebli, z którymi masz bezpośredni kontakt podczas użytkowania, są odpowiednio wykończone, czyli nie mają ostrych krawędzi lub zadziorów, które mogłyby spowodować skaleczenie i zwróć uwagę na to, czy wystające elementy i ostre zakończenia, posiadają odpowiednie zaślepki i osłony.

W razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku Urzędu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane