• rozwiń

Jaki tornister wybrać dla dziecka? Eksperci podpowiadają

Sprawdź, jaki tornister warto kupić dla dziecka Odtwórz: Sprawdź, jaki tornister warto kupić dla dziecka
Foto: Eksperci zaznaczają, że rodzice powinni kupić dzieciom lekkie tornistry, z usztywnioną ścianką i szerokimi regulowanymi szelkami | Video: Sprawdź, jaki tornister warto kupić dla dziecka

Tornister jest niezbędnym elementem szkolnej wyprawki, a jego nieodpowiednie dopasowanie może zaważyć na zdrowiu dzieci i zaowocować dolegliwościami w przyszłości. Trwa gorący okres, gdy rodzice ruszyli do sklepów, aby zaopatrzyć uczniów w wyprawki szkolne, dlatego zapytaliśmy ekspertów, jak wybrać tornister najbardziej odpowiedni dla naszych dzieci. Tym bardziej, że jest to wybór na lata, a ich ceny są wyższe niż rok temu.

Marek Jarosz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu wskazywał, że rozwijające się organizmy uczniów są wrażliwe na wszelkiego rodzaju przeciążenia.

- To jest dość szybki wzrost. W przyszłości to może zaowocować różnymi skutkami zdrowotnymi, po pierwsze - nieprawidłowa postawa, a co za tym idzie nieprawidłowy rozwój innych funkcji - mówił. Dodał, że przyszli dwudziestolatkowie będą zmuszeni do leczenia różnego rodzaju schorzeń, będących efektem nieprawidłowego zakupu plecaka.

Groźna skolioza

Wtórował mu Michał Dachowski, fizjoterapeuta. Podkreślał, że zbyt ciężki tornister obciąża najbardziej dolną część kręgosłupa.

- Warto dbać o to, by dobrze dobrać plecak, a szczególnie o to, co się w nim znajduje. Ciężar, który nosimy i długość lat szkolnych wpłynie na nasze ciało znacząco. Wzrost kośćca i mięśni jest w tym wieku ogromny - mówił Dachowski zwracając uwagę, że obecne młode pokolenie zażywa mniej aktywności fizycznej, co dodatkowo zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci.

Fizjoterapeuta przestrzegał także przed zakupem plecaka w formie walizki. Jak mówił, w tym przypadku mięśnie również nie funkcjonują prawidłowo, jedna strona ciała jest przeciążona. Zagraża to skrzywieniem kręgosłupa.

Co wybrać?

Eksperci zaznaczają, że rodzice powinni kupić dzieciom lekkie tornistry, z usztywnioną ścianką i szerokimi regulowanymi szelkami. Trzeba też zwracać uwagę na to, co uczniowie zabierają ze sobą do szkoły - często wkładają niepotrzebne danego dnia książki czy zeszyty, co dodatkowo obciąża plecy dziecka. A waga plecaka nie powinna przekraczać 10 proc. wagi dziecka. W przypadku 7-latka to około 2,5 kg, a okazuje się, że dzieci potrafią dźwigać codziennie dwukrotnie większy ciężar. Wielkość plecaka należy dopasować do rozmiarów dziecka - tak, aby jego szerokość była równa rozpiętości barków. Warto też zwracać uwagę, aby dzieci nie zarzucały plecaka tylko na jedno ramię.

 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy ABR SESTA, w przypadku zakupu plecaka rodzice powinni być przygotowani na większy wydatek, niż rok temu. Najtańszy w hipermarkecie jest droższy aż o 100 proc. Zapłacimy za niego 9,99 zł w sieci Carrefour. To również najniższa cena dla tych, którzy zdecydują się na zakup online. Jednak tanie tornistry często nie są odpowiednio przystosowane dla dzieci, bo np. nie posiadają niezbędnego usztywnienia. Plecak dobrej jakości można kupić już za kilkadziesiąt złotych. W sklepach internetowych ceny dochodzą nawet do 699 zł - za tą kwotę otrzymamy magnetycznie otwierany tornister, komplet dwóch piórników i worek na buty.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane