• rozwiń

19 godzin w powietrzu non stop. Azjatyckie linie szykują się do pobicia rekordu

Ponaddźwiękowy samolot wystartuje po raz pierwszy już w 2023 roku Odtwórz: Ponaddźwiękowy samolot wystartuje po raz pierwszy już w 2023 roku
Ponaddźwiękowy samolot wystartuje po raz pierwszy już w 2023 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Singapore Airlines uruchomią w październiku bieżącego roku bezpośrednie połączenie z Singapuru do Newark. Będzie to najdłuższy lot na świecie bez międzylądowania.

Jak poinformował przewoźnik, pierwszy lot odbędzie się 18 października. Pokonanie trasy z Singapuru do Newark (ponad 15,3 tys. km) zajmie 18 godzin i 45 minut. Loty będą odbywały się codziennie.

Port Newark Liberty znajduje się w stanie New Jersey, około 25 km od centrum Manhattanu i jest drugim najruchliwszym lotniskiem aglomeracji nowojorskiej po porcie lotniczym im. Johna F. Kennedy’ego.

Nowe samoloty

Rejsy będą obsługiwane przez nowe samoloty A350-900 Ultra Long Range, produkowane przez Airbusa. Singapore Airlines będą pierwszymi użytkownikami tych maszyn. W sumie linie zamówiły siedem takich samolotów.

Osiągi A350-900 ULR sprawiają, że długie loty mają być tańsze w eksploatacji ze względu na znaczą oszczędność paliwa. Samolot jest w stanie pokonać prawie 18 tys. kilometrów, czyli o prawie 3 tys. kilometrów więcej niż zwykła wersja A350.

W 2019 roku linie planują również uruchomić bezpośrednie połączenie do Los Angeles. Lot potrwa 15 godzin.

Obecnie samoloty Singapore Airlines latają do Nowego Jorku (lotnisko JFK) z międzylądowaniem we Frankfurcie.

Rekord

Rekord długości lotu bez międzylądowania należy teraz do linii Qatar Airways. Podróż z Auckland w Nowej Zelandii do Doha (14,5 tys. km) na pokładzie Boeinga 777-200LR trwa około 18 godzin. Godzinę krócej trwa natomiast lot z Perth w Australii do Londynu na pokładzie maszyn linii Qantas.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane