• rozwiń
  • WIG20 2230.32 -1.13%
  • WIG30 2578.00 -1.32%
  • WIG 58740.33 -1.01%
  • sWIG80 13965.18 -0.14%
  • mWIG40 4535.43 -1.31%

Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 17:15

Dostosuj

Temat: Włochy

Najpiękniejsze włoskie miasteczko sprzedaje domy za 1 euro. Trzeba się spieszyć

Sambuca di Sicilia na Sycylii Odtwórz: Sambuca di Sicilia na Sycylii
Sambuca di Sicilia na Sycylii "Źródło: Google Earth"

Miasteczko Sambuca di Sicilia walczy z wyludnieniem i szuka chętnych do przeprowadzki. Władze wystawiły na sprzedaż 17 nieruchomości za 1 euro. Ale jest kilka warunków, które muszą spełnić kandydaci.

W 2016 roku Sambuca di Sicilia zostało uznane za najpiękniejsze miasteczko w całych Włoszech. Leży w prowincji Agrigento na Sycylii, około 80 kilometrów na południe od Palermo i 30 kilometrów od Morza Śródziemnego.

Mimo prestiżowego tytułu i atrakcyjnego położenia, władze miasta borykają się z wyludnianiem. Dlatego na początku kwietnia zdecydowano się na uruchomienie projektu "Case a 1 euro", czyli "Dom za 1 euro".

Na sprzedaż za symboliczną kwotę trafiło 17 nieruchomości w historycznym centrum miasteczka.

Zainteresowani mogą się zgłosić do 2 maja.

Jest jednak haczyk, chętni muszą wpłacić 5 tys. euro kaucji, która trafi na remont budynku. I zobowiązać się do ukończenia remontu w ciągu trzech lat.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ NIERUCHOMOŚCI

Burmistrz Leo Ciaccio mówi, że odzew jest spory. Zgłaszają się nie tylko Włosi. - Jest już u nas kilka domów kupionych przez obcokrajowców z Francji, Szwajcarii, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier - opowiada burmistrz dziennikarzom.

Nie pierwszy raz

Włoskie media przypominają, że to nie pierwszy raz, kiedy miasteczka sięgają po taką formę promocji. Prekursorem sprzedaży nieruchomości za symboliczną kwotę w 2008 roku było Salemi, w prowincji Trapani na Sycylii.

W ubiegłym roku pisaliśmy także między innymi o miejscowości Candela, której władze kusiły do przeprowadzki kwotami od 800 do 2000 euro.

Ze spadającą liczbą ludności walczyła również Civita di Bagnoregio. To zabytkowe włoskie miasteczko poradziło sobie doskonale i dzięki strategii władz liczba odwiedzających wzrosła z 40 tysięcy do 800 tysięcy rocznie. Były premier Włoch Matteo Renzi wskazywał nawet na Civitę di Bagnoregio jako "przykład dla wszystkich".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane