• rozwiń

Kiedy walizki na kółkach nie wniesiesz na pokład. Pięć rzeczy o zmianach w bagażach

Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie Odtwórz: Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie
Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie "Źródło: TVN24 BiS"

Obniżona cena za bagaż, podniesiony limit wagi oraz dwie kolejki przy bramkach - to tylko niektóre ze zmian, które czekają pasażerów Ryanaira. Wszystko z powodu rekordowego obłożenia samolotów oraz ograniczonego miejsca w kabinie pasażerskiej. Zmiany wejdą w życie już za kilka tygodni.

1. Bagaż rejestrowany

Irlandzki przewoźnik poinformował  o obniżeniu kosztów przewozu bagażu oraz zwiększeniu limitu wagi. Po zmianach, cena za bagaż rejestrowany zamiast 150 złotych wyniesie 105 złotych. Limit zostanie zaś podniesiony z 15 do 20 kilogramów.

2. Bagaż podręczny

Zmiany obejmą także bagaż podręczny.

Firma wyjaśniła, że jedynie pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład (priority), a więc Plus, Flexi Plus & Family Plus będą podróżowali z dwoma bagażami podręcznymi w kabinie: normalnym, o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm i wadze do 10 kg, oraz małym - 35 cm x 20 cm x 20 cm.

Pozostali podróżni na pokład samolotu będą mogli zabrać tylko jeden mały bagaż, a drugi, większy (np. popularne walizki na kółkach) zostanie im odebrany przed bramkami i bezpłatnie przewieziony w luku bagażowym.

Gdy pasażer bez pierwszeństwa wejścia na pokład nie zgodzi się na przewóz bagażu w luku, nie będzie mógł wejść na pokład, a koszty biletu nie zostaną zwrócone.

3. Dwie kolejki

Co ważne, przy bramkach będą dwie kolejki. Jedna dla pasażerów z pierwszeństwem wejścia na pokład, a druga dla pozostałych.

Przewoźnik poinformował, że pierwszeństwo wejścia na pokład można kupić od 24 zł podczas procesu rezerwacji biletu lub dokupić później nawet do 1 godziny przed lotem za 30 zł, również przez aplikację.

Należy pamiętać, że w okresie około Wielkanocy oraz świąt Bożego Narodzenia, a także niektórych dłuższych lotach w czasie ścisłego sezonu, obowiązuje dopłata w wysokości 42 złotych.

4. Przyczyny

Ryanair wskazał, że nowym regulaminem chce zachęcić pasażerów do nadawania bagażu do luku.

"Z uwagi na ograniczone miejsce w kabinie, nie jesteśmy w stanie przewieźć ponad 360 bagaży podręcznych (182 osoby x 2 bagaże) na pokładzie. Mamy nadzieję, że w ten sposób znacznie usprawnimy proces wejścia na pokład samolotów oraz ograniczymy opóźnienia lotów" - powiedział cytowany w komunikacie Kenny Jacobs z Ryanaira.

Jednocześnie poinformowano, że nowa polityka bagażowa i obniżenie cen przewozu bagażu będą kosztowały Ryanaira ponad 50 milionów euro rocznie.

5. Od kiedy

Irlandzki przewoźnik wskazał, że nowe zasady przewozu bagażu będą obowiązywały na wszystkich rejsach od 1 listopada tego roku. Jak zaznaczono, nowe zasady będą dotyczyły także rezerwacji już dokonanych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane