• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Od butelki po odzież. Korek z Portugalii bije rekordy

Rosjanie piją mniej alkoholu Odtwórz: Rosjanie piją mniej alkoholu
Rosjanie piją mniej alkoholu "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Portugalia zanotowała w ubiegłym roku rekordowe wpływy z eksportu korka. Łącznie firmy z tego sektora sprzedały za granicę surowiec o wartości 937,5 milionów euro.

Jak poinformowały we wtorek władze Portugalskiego Stowarzyszenia Korka (APCOR), surowiec z tego kraju został w ub.r. wyeksportowany do 133 państw świata. Do zagranicznej sprzedaży trafiło aż 90 proc. korka pozyskiwanego w Portugalii, z czego najwięcej wyeksportowano do Francji, USA, Hiszpanii oraz Włoch.

Nie chodzi tylko o wino

Rekordowy wynik w zeszłorocznym eksporcie według ekspertów jest spowodowany intensyfikacją działań promujących ten sektor, które podejmowane były w Portugalii w ciągu ostatnich 15 lat.

"Rekordowy wynik za 2016 r. jest konsekwencją różnorodnych działań, m.in. unowocześniania tego sektora i procesów produkcyjnych, a także odpowiedniej polityki informacyjnej na rynkach międzynarodowych", ujawnił APCOR.

Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazał, że w ub.r. korek w ujęciu wartościowym miał już 7,5 proc. udziałów w całym portugalskim eksporcie.

Zastosowanie korka

- Rosnąca wartość eksportu korka wynika z poszerzającego się zastosowania tego surowca w światowej gospodarce. Stał się on materiałem wykraczającym znacznie poza branżę winiarską i budowlaną. Dziś korek masowo trafia np. do producentów sprzętu sportowego czy wytwórców odzieży - powiedział Monteiro.

Portugalia jest największym na świecie wytwórcą korka. Z kraju tego pochodzi ponad 50 proc. surowca trafiającego na międzynarodowe rynki. Zdecydowana większość portugalskiego korka trafiającego na eksport (72 proc.) przeznaczona jest dla przemysłu winiarskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane