• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Koniec pewnej epoki. Płyty CD znikną z półek dużej sieci

Sony wraca do winyli Odtwórz: Sony wraca do winyli
Sony wraca do winyli "Źródło: TVN24 BiS"

To bez wątpienia koniec pewnej epoki. Popularne od lat 80. ubiegłego wieku płyty kompaktowe powoli odchodzą do lamusa, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Wszystko przez rosnącą popularność streamingu.

Best Buy, największa amerykańska sieć sklepów z elektroniką, z dniem 1 lipca 2018 roku przestanie sprzedawać płyty CD - donosi Billboard. Sprzedaż kompaktów generowała "tylko" 40 milionów dolarów rocznie.

Z kolei Target, inna z dużych amerykańskich sieci, zamiast kupować płyty CD w dużych ilościach i płacić za niesprzedane krążki, będzie płacić wytwórniom za CD tylko wtedy, gdy klienci je kupią.

Streaming górą

Takie ruchy nie powinny dziwić. Sprzedaż płyt CD ciągle spada ponieważ rosną przychody z usług strumieniowych. W 2016 toku, po raz pierwszy w historii, streaming wygenerował więcej pieniędzy w amerykańskim przemyśle muzycznym niż wszystkie inne formaty łącznie. W pierwszej połowie 2017 roku usługi przesyłania strumieniowego stanowiły 62 procent przychodów z amerykańskiego rynku muzycznego.

Płyta kompaktowa została opracowana wspólnie przez koncerny Philips i Sony pod koniec lat 70., a jej premiera odbyła się 17 sierpnia 1982. Pierwszą płytą, która pojawiła się w wersji CD była "The Visitors" grupy ABBA.

Producenci samochodów od lat zapowiadają schyłek płyt CD ponieważ nowe auta coraz rzadziej mają wbudowane ich odtwarzacze, a coraz większą popularnością cieszą się połączenia Bluetooth, USB lub usługi strumieniowe takie jak Spotify, Pandora i Apple Music.

Powrócą jak winyle i kasety?

- Płyty CD zdecydowanie straciły popularność - mówi Dave Whaley, kierownik jednego ze sklepów muzycznych w Pittsburghu i przyznaje jednocześnie, że rzadko zamawia nowe płyty. - Wciąż je sprzedajemy, ale najczęściej używane - dodaje. Ich ceny wahają się od 99 centów do 6 dolarów.

Best Buy poinformował, że jeszcze przez co najmniej dwa lata będzie sprzedawał winyle. Według Billboard stanowi to część zobowiązania podjętego wobec dostawców. Nie ulega jednak wątpliwości, że winyle powróciły z zaświatów. W 2016 roku ich sprzedaż w USA wzrosła o 3 proc.

Whaley podkreślił, że tak samo może być z płytami CD, które mogą powrócić w najbliższych dekadach. Podobnie stało się przecież z kasetami, których sprzedaż wzrosła w 2017 roku o 35 proc. i wyniosła 174 tysiące sztuk. Rok wcześniej w USA sprzedano 129 tys. kaset.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane