• rozwiń
  • WIG20 2173.09 -1.86%
  • WIG30 2503.29 -1.85%
  • WIG 56351.13 -1.60%
  • sWIG80 11476.16 -0.15%
  • mWIG40 3910.83 -1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ofiara własnego sukcesu. Słynna plaża zamknięta na dłużej

Plaża Maya Bay w Tajlandii Odtwórz: Plaża Maya Bay w Tajlandii
Plaża Maya Bay w Tajlandii "Źródło: Google Earth"

Maya Bay, najsłynniejsza plaża w Tajlandii, pozostanie zamknięta dla odwiedzających przez co najmniej dwa kolejne lata. Władze chcą dać więcej czasu na odbudowę pobliskiej rafie koralowej, która została zniszczona przez falę turystów.

Maya Bay to jedna z najsłynniejszych plaż na świecie, a rozgłos przyniosła jej hollywoodzka produkcja "The Beach" (pol. "Niebiańska plaża") z 2000 roku z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

Masowy napływ turystów

Film, jak na ironię, opowiada o podróżnikach poszukujących idealnej, nietkniętej przez człowieka plaży. Ciężko było jednak za taką uznać plażę na wyspie Ko Phi Phi Leh, którą dziennie odwiedzało aż 5 tysięcy turystów.

Niektórzy z nich urywali kawałki rafy "na pamiątkę", ale najbardziej destrukcyjny wpływ miały na nią kremy przeciwsłoneczne, które trafiały do wody, gdy ludzie pływali lub nurkowali w jej pobliżu.

W czerwcu 2018 roku władze zamknęły plażę ze względu na ogromne zniszczenia koralowców w pobliskich wodach, które osiągnęły poziom krytyczny.

W środę 8 maja Songtam Suksawang, dyrektor Departamentu Parków Narodowych Tajlandii powiedział w rozmowie z CNN, że cała zatoka będzie niedostępna dla turystów przynajmniej do czerwca 2021 roku.

Władze planują również wprowadzić elektroniczny system biletowy i ograniczyć liczbę odwiedzających do 1,2 tys. dziennie. - Naszym celem jest osiągnięcie zrównoważonej turystyki. Chcemy przekazać to naturalne dziedzictwo kolejnym pokoleniom - tłumaczył Suksawang.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane