• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Piosenka „Happy Birthday” wreszcie za darmo. Do zwrotu miliony dolarów

Piosenka "Happy Birthday" trafiła do domeny publicznej. Filmowcy nie muszą już płacić za jej użytkowanie Odtwórz: Piosenka "Happy Birthday" trafiła do domeny publicznej. Filmowcy nie muszą już płacić za jej użytkowanie
Foto: Shutterstock Foto: Użytkowanie utworu „Happy Birthday” już za darmo. Do zwrotu miliony zainkasowanych dolarów | Video: Piosenka "Happy Birthday" trafiła do domeny publicznej. Filmowcy nie muszą już płacić za jej użytkowanie

Piosenka urodzinowa „Happy Birthday” trafiła wreszcie do tzw. domeny publicznej. Oznacza to, że umieszczanie jej w filmach, serialach czy programach będzie darmowe. Dotychczasowy właściciel będzie musiał zwrócić 14 mln dol. wszystkim, którzy przez ostatnie lata uiszczali opłaty licencyjne.

Trudno o osobę, której urodzinowa melodia „Happy Birthday” byłaby obca. Piosenkę znają i śpiewają ludzie na całym świecie, ale pojawienie się jej w filmach i serialach było prawdziwą rzadkością.

Miliony dolarów do zwrotu

To ma się jednak zmienić. Doszło do sądowej ugody w sprawie praw autorskich do utworu, co pozwoli na korzystanie z niej w ramach wolnego dostępu. Wytwórnia Warner Chapell, która uzurpowała sobie prawa do tego utworu, będzie musiała zwrócić 14 mln dol. tym, którzy dotychczas zapłacili za jej wykorzystanie.

Trzy lata walk w sądzie

Ten stan poprzedzony był jednak batalią w sądzie, która trwała blisko trzy lata. W 2013 roku autorzy filmu dokumentalnego o „Happy Birthday” złożyli wówczas pozew o umieszczenie piosenki w domenie publicznej. Rozprawy i apelacje się przeciągały, podczas gdy branża rozrywkowa musiała płacić krocie za korzystanie z melodii.

Co ciekawe, urodzinowa piosenka, która liczy dokładnie 16 słów, to historyczny klasyk. Jej powstanie sięga 1893 roku, a autorstwo przypisuje się siostrom Mildred i Patty Hill. Sędziowie uznali jednak, że nie ma na to dowodów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane