• rozwiń

Kojarzy się ze śmiercią. Sprawdź, jak będą wyglądały paczki papierosów

Kojarzy się ze śmiercią. Sprawdź, jak będą wyglądały paczki papierosów
Foto: tvn24 Foto: Zadanie znalezienia najbrzydszego koloru świata zostało powierzone w 2012 roku naukowcom z firmy GFK Bluemoon przez rząd Australii

Najbardziej odpychający, obrzydliwy i paskudny kolor świata wybrała specjalna grupa naukowców. Zrobiła to celowo w słusznej sprawie: aby zniechęcić do palenia papierosów.

Niecodzienne zadanie znalezienia najbrzydszego koloru świata zostało powierzone w 2012 roku naukowcom z firmy GFK Bluemoon przez rząd Australii. Chciał on, aby kolor trafił na paczki papierosów i tym samym odstraszał palaczy od ich kupowania.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 palaczy w wieku od 16 do 64 lat. Przez trzy miesiące pokazywano im różne kolory, a ci mieli wybrać najbardziej odpychającą barwę. "Wygrał" kolor o nazwie "Opaque Couche", czyli Pantone 448C. Ankietowanym kojarzył się ze smołą, brudem, a nawet śmiercią.

Od 1 grudnia 2012 roku właśnie ten kolor, wraz z ostrzeżeniem zdrowotnym, znajdują na paczkach palacze w Australii.

Teraz w ślad za Australią zdecydowały się pójść inne kraje. Opakowania wyrobów tytoniowych w kolorze "Opaque Couche" wprowadziła już Wielka Brytania, a wkrótce zrobią to Irlandia i Francja.

UE zakazuje sprzedaży papierosów mentolowych. Co to oznacza dla Polski?:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane