• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wielkie bankructwo i imponująca kolekcja. Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedane

Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedane na aukcji sądowej Odtwórz: Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedane na aukcji sądowej
Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedane na aukcji sądowej "Źródło: MATTEO BAZZI/EPA/PAP"

Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedano we wtorek w Mediolanie na aukcji, na której wystawiono 55 dzieł sztuki, należących niegdyś do Calisto Tanziego, właściciela firmy spożywczej Parmalat. Jej upadek w 2003 roku był największym bankructwem w Europie.

Tanzi został oskarżony o sprzeniewierzenie setek milionów euro oraz doprowadzenie do upadku koncernu o wartości 14 miliardów euro, a następnie skazany na karę więzienia.

Bogata kolekcja

Na mocy decyzji sądu pieniądze ze zlicytowanych arcydzieł, znalezionych w kryjówkach w Szwajcarii i w garażu właściciela firmy, zostaną przekazane jego dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalat.

Kolekcja sztuki była bogatsza niż w niejednym muzeum - podkreślają włoskie media w relacjach z licytacji sądowej. Odnotowują, że w zbiorach Tanzi miał też dzieła Cezanne’a i Gauguina.

Zaznacza się, że podczas gdy księgi rachunkowe Parmalat były sfałszowane, obrazy najsłynniejszych artystów są autentyczne. - Nigdy we Włoszech nie widziałem wystawienia na aukcji zbioru dzieł o takim znaczeniu - przyznał dyrektor domu aukcyjnego Pietro De Bernardi.

Na licytację dzieł z katalogu zatytułowanego "Odnalezione skarby" przybyła między innymi delegacja zainteresowanego dziełami muzeum van Gogha z Amsterdamu.

Martwa natura pędzla Pabla Picassa została sprzedana za 2,1 miliona euro.

Dwie prace Vincenta van Gogha, czyli obraz przedstawiający martwą naturę i rysunek, wylicytowano za łączną sumę 1,3 miliona euro. Sumę 1,5 miliona euro osiągnął obraz "La Falaise du Petit Ailly a Varengeville" Claude’a Moneta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane