• rozwiń

Szok na aukcji w Londynie. Dzieło Banksy'ego zniszczone

Pierwsza retrospektywa Banksy'ego Odtwórz: Pierwsza retrospektywa Banksy'ego
Pierwsza retrospektywa Banksy'ego "Źródło: S/2"

Obraz "Dziewczynka z balonikiem" autorstwa Banksy'ego uległ "samozniszczeniu" tuż po tym, jak został sprzedany na aukcji w Londynie za ponad milion funtów. "The Guardian" nazwał to wydarzenie jednym z najbardziej zuchwałych wybryków w historii sztuki.

"Dziewczynka z balonikiem" była ostatnim dziełem sztuki wystawionym w piątek na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Obraz był wyceniany na 200-300 tysięcy funtów, ale został ostatecznie wylicytowany za 1,024 miliona funtów, czyli około 4,9 miliona złotych.

Szok na sali

Krótko po zakończeniu aukcji rozległ się alarm, a obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w ramie. Oczom zszokowanej publiczności zaczęły ukazywać się jedynie wąskie paski płótna. Wkrótce na sali słychać było jednak już tylko śmiech.

Banksy zamieścił na Instagramie zdjęcie zaskoczonych uczestników aukcji i swojego w połowie zniszczonego dzieła. "Idzie, idzie, poszło" - skomentował.

Z kolei Alex Branczik z Sotheby's stwierdził: "Właśnie zostaliśmy wyBanksowani".


Wyświetl ten post na Instagramie.

Going, going, gone...

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 

Pracownicy Sotheby's zapewniają, że nie byli wtajemniczeni w podstęp artysty i nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z podobną sytuacją. Przyznali, że rozmawiali już z nabywcą, który jest "zaskoczony" całą historią. "Dyskutujemy o kolejnych krokach" - poinformowali w oświadczeniu przesłanym dziennikowi "Financial Times".

Brytyjskie media zastanawiają się, czy zniszczenie dzieła zwiększy, czy może zmniejszy jego wartość. Według Joeya Syera, współzałożyciela strony myartbroker.com, "szczęśliwy kupujący może sprzedać obraz z wielkim zyskiem". - Banksy dodał do wartości swojego dzieła co najmniej 50 procent - ocenił.
Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów. Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
VaII Govrylo
Trzeba przyznać, że ta osoba ma pomysły jak zarobić fortunę.
Samemu kupić obraz za milion, zniszczyć go, ale tak aby nadal był atrakcyjny i do tego kilka razy droższy....
Genialne !
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane