• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Nowy Jork znosi podatek od tamponów

Nowy Jork znosi podatek od tamponów
Foto: Shutterstock Foto: Koniec z opodatkowanie tamponów

Stan Nowy Jork znosi podatek od tamponów oraz innych kobiecych środków higienicznych (tzw. tampon tax), który został wprowadzony w czasach, kiedy kobiety nie zasiadały w rządzie i nie były częścią procesu decyzyjnego - pisze "The Guardian". Głos w tej sprawie zabrał nawet prezydent USA Barack Obama.

Odpowiednią ustawę podpisał w czwartek gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Według nowego prawa tampony, podpaski i wkładki higieniczne zostaną zwolnione z podatków i państwowych. Oczekuje się, że dzięki temu kobiety w stanie Nowy Jork zaoszczędzą rocznie 10 mln dolarów.

- To podatek regresywny na podstawowe produkty, który kobiety musiały płacić przez zbyt długi okres czasu. Zniesienie go to kwestia sprawiedliwości społecznej i gospodarczej - powiedział Cuomo cytowany przez "The Guardian".


 

Gubernator już wcześniej wyraził swoje poparcie dla projektu ustawy po tym, jak pięć kobiet z Nowego Jorku pozwały stan twierdząc, że podatek od tamponów jest "dyskryminujący".

Kobiece produkty higieniczne zostały opodatkowane wraz z wprowadzeniem pierwszego podatku obrotowego, ustanowionego w Nowym Jorku w 1965 roku.

To nie luksus

Do tej pory z "tampon tax" zrezygnowało pięć stanów, w tym Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Jersey oraz Pensylwania uznając, że tampony to produkty pierwszej potrzeby, a nie dobra luksusowe.

Barack Obama mówił w styczniowej rozmowie z youtuberką Ingrid Nilsen, że nie wie dlaczego te produkty zostały opodatkowane. - Nie mam pojęcia dlaczego stany opodatkowują je jak dobra luksusowe. Podejrzewam, że przez to, że to mężczyźni wprowadzali ustawy, gdy ten podatek był przedstawiany - powiedział prezydent USA.
 


 

Niecodzienna kampania zachęcająca kobiety do badań piersi:

 

 

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane