• rozwiń

Nowy rekord polskiego rynku sztuki. Fortuna za dzieło Fangora

Obrazy warte miliony dolarów Odtwórz: Obrazy warte miliony dolarów
Obrazy warte miliony dolarów

Padł nowy cenowy rekord na polskich aukcjach sztuki. Ponad 4,7 miliona złotych zapłacił nabywca za wylicytowaną wczoraj pracę "M 39" Wojciecha Fangora.

"Tej jesieni padł rekord na rynku sztuki!" – poinformowali organizatorzy aukcji "Sztuka Współczesna. Op-Art i abstrakcja geometryczna", która odbyła się wczoraj w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

- To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych – powiedział Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Stuprocentowe przebicie

Całościowa kwota uzyskana za "M 39" Wojciecha Fangora wyniosła 4 mln 720 tys. zł - to najwyższa suma uzyskana za jedno dzieło sztuki na aukcji w Polsce. Wartość obrazu przed aukcją była szacowana na 2 miliony złotych.

"M 39" ma niezwykłą historię. Artysta stworzył tylko kilka płócien, na których wykorzystał motyw rozety. Namalowane w 1969 roku "M 39" powstało specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum.

Dzieło Fangora to niejedyny obraz którego cena robi wrażenie. Za 2 mln 590 tys. zł sprzedano wczoraj "Detail 2890944 - 2910059" - część jednego z najsłynniejszych w historii współczesnej cykli. Roman Opałka, słynny polski malarz i grafik, rozpoczął tworzenie cyklu prac złożonych z kolejnych liczb w 1965 roku i kontynuował je do śmierci w 2011 roku. Prace tego artysty wielokrotnie biły rekordy sprzedaży, tym razem jednak wybitny konceptualista został pokonany przez Fangora – mistrza op-artu – komentowali organizatorzy aukcji.

Poprzedni rekord należał do obrazu Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" sprzedanego za 4,36 mln złotych w grudniu ubiegłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Pawelus24
Chyba się cieszę, że jestem prostym człowiekiem nie znającym się na sztuce i w sumie nie powinienem komentować tego na czym się nie znam, ale z drugiej strony jestem Polakiem więc...
O matko święta co to za okropieństwo!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane