• rozwiń
  • WIG20 2313.58 +0.45%
  • WIG30 2662.33 +0.50%
  • WIG 59732.84 +0.42%
  • sWIG80 11629.54 -0.08%
  • mWIG40 4056.97 +0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:44

Dostosuj

Temat: Hongkong

Królestwo na 28 metrach kwadratowych. "Mission impossible"

Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko Odtwórz: Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko
Foto: Popyt na "design wymienialny" staje się coraz popularniejszy | Video: Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko

Każdy, kto po raz pierwszy urządza swoje mieszkanie, ma pełną listę życzeń - zestaw kina domowego, siłownię, dużą kuchnię, wannę, dużą przestrzeń oraz inteligentne gadżety. Para Amerykanów, która poszukiwała dla siebie mieszkania w Hong Kongu, zdołała "upchnąć" to wszystko na 28,7 metrach kw.

Andy Knight oraz Michelle Tennant poszukiwali dla siebie miejsca w Hong Kongu, który słynie z horrendalnych cen nieruchomości. Wynajem przeciętnego mieszkania kosztuje tu nawet 10 tysięcy złotych. Tamtejsze mieszkania są bardzo drogie, ich metraż jest bardzo ograniczony.

Więcej za mniej

- Musielibyśmy wydać milion dolarów hongkońskich, by zyskać dodatkowe 8 metrów kwadratowych, które nie dałoby nam zbyt dużego pola do popisu - wyjaśnia para. - Aby uzyskać więcej za mniej, postanowiliśmy włożyć nasze pieniądze w wydajny remont - mówią.

Para skorzystała z usług firmy, która zajmuje się projektowaniem wnętrz.

- To brzmiało jak "mission impossible" - wspominają architekci. - Chcieliśmy, aby czyli się tak, jakby mieszkali w domu o powierzchni 90, a nie 30 metrów kwadratowych - mówią.

Zrobić łóżko z wanny

Firma spędziła trzy miesiące na sporządzeniu schematycznej konstrukcji. Zanim przyjęto ostateczną koncepcję, sporządzono wizualizację 3D. Kolejne pięć miesięcy testowano najpierw prototypy, a następnie właściwą konstrukcję.

- Musieliśmy przemyśleć jak połączyć liczne funkcje, które są potrzebne o różnych porach dnia - mówi dyrektor studia architektonicznego Otto Ng.

Np. projektanci zauważyli, że rozmiar wanny jest podobny do tego, które ma łóżko. Kładąc poduszki na wierzch wanny, przestrzeń będzie przekształcona na dwupoziomową kanapę - idealną do wykorzystania w kinie domowym.

Wielofunkcyjne przedmioty muszą być wykonane ze specyficznych materiałów.

- Ponieważ wanna ma się przeistoczyć w sypialnię i salon, musieliśmy się upewnić, że sofa jest wykonana z wodoodpornego materiału. A nad nią zainstalowano wentylator, który wysuszy wilgotne miejsca - wyjaśnia Ng.

Popularność rośnie

Popyt na "design wymienialny" (ang. convertible design) staje się coraz popularniejszy w miastach o bardzo wysokich cenach nieruchomości. Według firmy CBRE cena za 1 m kw. mieszkań w Hong Kongu jest najdroższa na świecie. Wyprzedza nawet Londyn i Nowy Jork.

W mieszkaniu amerykańskiej pary, podnosząc deski podłogowe, odkrywamy dodatkowe miejsce do przechowywania, szafa została skrzętnie schowana w suficie. Deskę do krojenia wyjmujemy ze schowka nad kuchennym zlewem. Aby podzielić pokój wystarczy zaś przesunąć ściany. Nie zabrakło też miejsca na domową siłownię.

Dodatkowo, mieszkanie jest wyposażone w inteligentną technologię - zamki i światła są całkowicie kontrolowane przez aplikację.

Zwierzęta też zadowolone

Zadbano także o komfort trzech kotów należących do Andy i Michelle. Mają swoją drabinę do zabaw, zamontowany na obwodzie sufitu "wybieg" oraz kuwetę ukrytą pod zlewem (z oddzielnym systemem wentylacyjnym). Naczynia do karmienia ukryte są w osobnej szufladzie.

Tennant przestrzega jednak, że życie w takim mieszkaniu jest wyzwaniem.

- Jeśli przesuniesz jedną rzecz, nie możesz zrobić nic innego. Projekt ten przeznaczony jest zatem dla rynkowej niszy - objaśnia.

- Te maleńkie mieszkania mają mnóstwo potencjału - twierdzi Tennant. - Nie czuje się tak, jakbym był zapakowany w pudełku. Każdy zakamarek w naszej przestrzeni jest wykorzystany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane