• rozwiń

Zapasy kawy na wypadek wojny. Szwajcaria opóźnia decyzję

Przez ocieplenie klimatu zniknie czekolada, kawa i awokado Odtwórz: Przez ocieplenie klimatu zniknie czekolada, kawa i awokado
Przez ocieplenie klimatu zniknie czekolada, kawa i awokado "Źródło: tvn24bis"

Szwajcarski rząd przesunął w czasie decyzję o likwidacji obowiązkowych zapasów kawy. Wszystko przez falę oburzenia w społeczeństwie.

Gromadzenie kawy w Szwajcarii to obowiązek, który wprowadzono w okresie między I a II wojną światową i część awaryjnego planu. Odcięty od morza kraj chciał być przygotowany na wypadek przerw w dostawach, spowodowanych wojną czy katastrofami naturalnymi.

Oprócz kawy w magazynach gromadzone są też zapasy cukru, ryżu, jadalnych tłuszczów czy paszy dla zwierząt. Mają one wystarczyć na trzy miesiące.

Kontrowersyjna propozycja

W kwietniu szwajcarski rząd ogłosił plan zakładający, że po 2022 roku liczące 15 ton rezerwy kawy zostaną zlikwidowane. Argumentował, że kawa nie jest już niezbędna do życia w czasie kryzysu.

Ostateczna decyzja miała zostać podjęta w listopadzie, jednak teraz poinformowano, że zapadnie w styczniu.

- To opóźnienie sugeruje, że administracja planuje zmianę kierunku - powiedział Reutersowi urzędnik z organizacji RéserveSuisse, która pomaga zarządzać strategicznymi rezerwami żywności i zbóż. Według niej wszystkie 15 firm, które gromadzą zapasy, opowiada się za utrzymaniem rezerwy kawy.

Na propozycję zakładającą likwidację zapasów głośnym sprzeciwem zareagowali również sami obywatele. "To bluźnierstwo" - pisali na Twitterze oburzeni internauci. "Naprawdę upadek Zachodu przebiega szybciej, niż się spodziewałem" - komentowano.

Sprzeciw wyraziła też IG Kaffee, grupa reprezentująca szwajcarski przemysł kawowy.

Szwajcarzy wręcz uwielbiają kawę. Przeciętny mieszkaniec Szwajcarii pije średnio trzy filiżanki kawy dziennie, co czyni ten kraj jednym z największym konsumentów tego napoju na świecie. Wielu Szwajcarów nie wyobraża sobie poranka bez wypicia kawy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paptom1
15ton kawy tojest zapas??w kazdym markecie jest wiecej
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane