• rozwiń
  • WIG20 2147.39 -0.58%
  • WIG30 2429.85 -0.55%
  • WIG 56616.62 -0.49%
  • sWIG80 11472.61 +0.23%
  • mWIG40 3597.33 -0.89%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:50

Dostosuj

Najtańsze miejsca w Europie na krótki urlop. Polskie miasto na czele rankingu

Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 roku Odtwórz: Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 roku
Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Kraków znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najtańszych miast na weekendowy wypoczynek. Na fotelu lidera stolica Małopolski wyprzedziła Wilno. Wysokie czwarte miejsce w zestawieniu zajęła także Warszawa.

W dziesiątej edycji rankingu City Costs Barometer, który publikuje internetowy serwis brytyjskiego The Telegraph, znalazło się 36 najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Europie.

Przy ich ocenie od strony finansowej pod uwagę wzięto 12 kryteriów. Wśród nich znalazły się między innymi ceny biletów komunikacji miejskiej, biletów do muzeów, a także ceny w restauracjach oraz noclegów w hotelach. Nie uwzględniono natomiast cen biletów lotniczych.

Kraków liderem

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się Kraków, który zaliczył awans o 4 miejsca w stosunku do 2017 roku i tym samym wyprzedził ubiegłorocznego zwycięzcę, czyli Wilno.

Wśród najważniejszych atrakcji czekających na turystów w stolicy Małopolski autorzy zestawienia wymienili między innymi największy średniowieczny rynek w Europie, a także Zamek Królewski na Wawelu, gdzie są prezentowane najcenniejsze polskie dzieła sztuki. Ponadto zwrócono uwagę, że stosunkowo blisko Krakowa znajduje się także muzeum Auschwitz-Birkenau.

Koszt weekendowego pobytu dwóch osób w stolicy Małopolski to 164,8 funtów, czyli równowartość około 794 zł.

Podium rankingu uzupełniają Wilno i Ryga. Na czwartej pozycji znalazła się zaś Warszawa. Koszt pobytu dwóch osób w stolicy Polski oszacowano na 180,53 funtów, czyli około 870 zł.

W pierwszej dziesiątce rankingu dominują lokalizacje z Europy Środkowej i Wschodniej. Wyjątkiem są Ateny, Lizbona i Lille.

Moskwa, która znalazła się na 6. miejscu, odnotowała jeden z większych awansów. W ubiegłorocznym zestawieniu stolica Rosji zajmowała bowiem 16. pozycję. Weekend w tańszej wersji kosztuje tam 199,64 funtów, czyli równowartość 962 zł.

Najdroższy miejscem do weekendowego wyjazdu okazał się Amsterdam. Wypoczynek w Holandii kosztuje 534,51 funtów, czyli równowartość ponad 2,5 tys. zł.

Jak wskazał Andrew Brown z Post Office, które opracowało zestawienie, z punktu widzenia Brytyjczyka najważniejszym czynnikiem decydującym o wyjeździe są kursy walut. - Funt szterling umocnił się wobec kilku europejskich walut, co oznacza, że miasta takie jak Sztokholm i Rejkiawik są tańsze niż rok temu - zwrócił uwagę.

Zaznaczył jednak, że "turyści szukający okazji powinni wziąć pod uwagę miasta z Europy Wschodniej, szczególnie w Polsce lub innych krajach bałtyckich".

Ryga oferuje bowiem najtańsze zakwaterowanie, dwie noce w hotelu kosztują tam zaledwie 62 funty, podczas gdy Ateny mogą poszczycić się najtańszymi posiłkami (w zestawie z winem) dla dwojga za 37,11 funtów. W Warszawie koszty tego typu kolacji oszacowano na 42,50 funtów, czyli około 200 zł.

Jeżeli chodzi o wydatki na kulturę, wizyty w muzeach oraz galeriach, kosztują one najmniej w Wilnie. Do najdroższych pod tym względem należą natomiast Amsterdam i Rzym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane