• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezenty dla najmłodszych. Te zabawki kupujemy najchętniej

Ta zabawka to hit. Chcą ją mieć wszystkie dzieciaki Odtwórz: Ta zabawka to hit. Chcą ją mieć wszystkie dzieciaki
Ta zabawka to hit. Chcą ją mieć wszystkie dzieciaki "Źródło: TVN24 BiS"

Klocki to najpopularniejsze zabawki kupowane w naszym kraju. Na drugim miejscu są zabawki z kategorii sport i rekreacja, a na trzecim pojazdy dla dzieci. Firma badawcza RMD Research szacuje, iż polski rynek zabawek warty jest rocznie około 3 miliardy złotych.

Firma RMD Research jako jedyna w Polsce bada rynek zabawek na podstawie danych pozyskiwanych z dużych sieci handlowych.

Jak powiedział kierownik do spraw rozwoju w firmie RMD Research Paweł Szmidt, w naszym kraju wśród kategorii zabawek najwięcej wydajemy na klocki - mają one ok. 20 proc. udziału wartościowego w badanym rynku.

- Od początku tego roku do końca listopada segment klocków wzrósł o ok. 3 proc., jeśli chodzi o wartość sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym – dodał.

Drugim segmentem na tym rynku jest kategoria sport i rekreacja. - Do tej kategorii zaliczamy m.in. takie zabawki jak hulajnogi, baseny czy trampoliny. Trzecią kategorią, która ma ok. 13 proc. udział w rynku są pojazdy dla dzieci – zaznaczył Szmidt.

Natomiast najmniejszą częścią w badanej kategorii zabawek w naszym kraju są puzzle, które - jak powiedział Szmidt - zajmują ok. 2 proc. rynku.

Ceny w górę

Jak wynika z danych RMD Research, ceny zabawek w naszym kraju wzrosły w obecnym roku (od stycznia do końca listopada) o ok. 2 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ub.

Według Szmidta klienci coraz chętniej, zamiast w sklepie, kupują zabawki w internecie. Zastrzegł przy tym, że bardzo trudno określić dokładną wielkość sprzedaży zabawek tą drogą. - Szacujemy, że rynek zabawek tylko na platformie Allegro wart jest powyżej 500 mln zł i rośnie - stwierdził.

Zdaniem Szmidta, ze względu na znaczącą część importu wartość rynku zabawek w naszym kraju jest uzależniona od kursu walut, głównie dolara.

- Drugim czynnikiem wpływającym na ten rynek jest liczba dzieci. Obecnie mamy, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, nieduży, ale jednak wzrost liczby urodzin. Biorąc pod uwagę mocną złotówkę i wzrost urodzin - w 2018 należy spodziewać się większej liczby sprzedanych zabawek - powiedział Szmidt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane