• rozwiń

Gdzie chciałbyś mieszkać? Europejczycy wymieniają też Polskę

Gdzie chciałbyś mieszkać? Europejczycy wymieniają też Polskę
Foto: Shutterstock Foto: Europejczycy krytycznie spoglądają na Polskę

Dość ponura opinia, na temat naszego kraju płynie z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Genewski. Tygodnik "The Economist" cytując wyniki badania opisuje kto komu i czego zazdrości w Europie.

Z projektu Livewhat prowadzonego na Uniwersytecie Genewskim, wynika, że Włosi wierzą w to, że życie w innych krajach jest lepsze niż u nich.

Ponad 70 proc. Włochów wyobraża sobie, że najlepiej żyje się we Francji. Ale sami Francuzi są bardziej krytyczni: tylko 43 proc. z nich uważa swój kraj za idealne miejsce do życia.

We wszystkich badanych krajach, więcej ludzi wierzy, że życie we Francji, Niemczech, Włoszech, Szwecji, czy Szwajcarii jest lepsze niż w ich ojczyznach.

Stwarza to wyobrażenie, których podstawą jest wzajemna zazdrość. Szwajcarzy uważają, że Szwedzi radzą sobie najlepiej w Europie. Tymczasem, Szwedzi uważają, że należy zazdrościć Szwajcarom.

Polska na końcu

Jak podkreśla "The Economist", w słabym świetle stawiane są biedniejsze kraje.

Wielu badanych uważa bowiem, że życie w Grecji, czy Polsce jest nieszczęśliwe. Inni Europejczycy postrzegają nawet Polskę za ubogą. Na najkorzystniejszą opinię możemy tymczasem liczyć u naszych sąsiadów. I Włochów.

Zdaniem tygodnika, można to wytłumaczyć tak, że zaledwie 0,1 proc. ludności żyjącej w Polsce stanowią obywatele innych krajów Unii Europejskiej. To najniższy wskaźnik w Europie. A jednocześnie 1,5 mln Polaków wybrało życie w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z badania, Polacy uważają, że lepiej niż nad Wisłą żyje się m.in. w Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, a nawet Grecji.

Szwecja przoduje

Według sondażu przeprowadzonego przez brytyjski ośrodek opinii Lord Ashcroft kraje skandynawskie wydają się być najpopularniejsze w Europie. Wśród nich przoduje Szwecja, która posiada aż 84 proc. pozytywnych opinii respondentów.

Na drugim biegunie znajduje się Rumunia, którą najgorzej ocenili mieszkańcy Rumunii i Szwecji.

 

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane