• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Transport

Chcą zarobić, cierpi na tym pasażer. Jak działają linie lotnicze

Opuścisz samolot, możesz liczyć na 10 tys. Zmieniają politykę po skandalu Odtwórz: Opuścisz samolot, możesz liczyć na 10 tys. Zmieniają politykę po skandalu
Opuścisz samolot, możesz liczyć na 10 tys. Zmieniają politykę po skandalu

Linie lotnicze stosują tzw. overbooking, czyli sprzedają więcej biletów niż jest dostępnych miejsc w samolocie. Zdaniem Katarzyny Richter, byłej stewardessy, overbooking jest "zabiegiem komercyjnym" i linie lotnicze stosują go powszechnie.

- Linie lotnicze to wielkie przedsiębiorstwa i chodzi tu o zarabianie pieniędzy - komentowała Richter w rozmowie w TVN24BiS.

Oferty linii lotniczych

Richter zwróciła uwagę, że standardy traktowania turystów na pokładzie mogą się różnić w zależności od organizatora, z którym zdecydujemy się polecieć.

Silna konkurencja zmusza do przedstawienia atrakcyjnych ofert, nie tylko co do daty i ceny lotu. Dla turystów liczą się też warunki, jakie czekają na pokładzie, dlatego dziś podróżnym serwuje się posiłki, napoje czy w inny sposób urozmaica czas w trakcie podróży, np. zachęcając do udziału w loteriach.

- Musimy pamiętać o tym, że podstawowym zadaniem linii lotniczych jest bezpieczne przewiezienie pasażera z punktu A do punktu B - wyjaśniała  Richter.

Odszkodowanie za bilet

Amerykańska linia lotnicza United wprowadziła zasadę, że kiedy samolot będzie już przepełniony, zapłaci 10 tys. dolarów pasażerowi, który dobrowolnie opuści pokład statku. Na pytanie, czy 10 tys. dolarów może być dobrym argumentem w rękach pracowników proszących pasażerów o zwolnienie miejsca, Richter odpowiada, że "tego rodzaju procedury są już stosowane na świecie". Często przewoźnicy oferują jednak sumę znacznie mniejszą.

- To są kwoty rzędu paruset euro albo bilety na inny lot - wyjaśnia. Oprócz tego linie lotnicze namawiają do ustępstw innymi benefitami, np. opłaconym noclegiem w hotelu.

I zwykle znajduje się turysta, który zdecyduje się opuścić pokład.

Trzeba pamiętać, że linie lotnicze z innymi przewoźnikami łączą umowy, które umożliwiają przesiadkę pasażera z samolotu jednej firmy do drugiej.

- Dlatego sytuacja, w której na jedno miejsce przypada dwóch chętnych, powinna być rozwiązywana na długo przed wejściem na pokład - wyjaśnia Richter.

Z uwagi na ilość chętnych i wysokie obłożenie, stewardessa odradza podróż w tzw. gorących okresach, jak majówka czy wakacje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane