• rozwiń
  • WIG20 2184.76 -0.31%
  • WIG30 2482.45 -0.37%
  • WIG 57857.46 -0.34%
  • sWIG80 11613.15 -0.07%
  • mWIG40 3791.54 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:33

Dostosuj

Przegląd prasy. Co trzeci z nas nabiera się na podróbki

Przegląd prasy. Co trzeci z nas nabiera się na podróbki
Foto: Shutterstock Foto: Co trzeci z nas nabiera się na podróbki

Badania psychologów i socjologów pokazują, że nie ma nic prostszego niż wprowadzić konsumentów w błąd. Wystarczy ten sam kolor czy napis i skuteczne, warte miliony złotych oszustwo gotowe. Każdemu z nas grozi, że damy się naciągnąć – pisze "Gazeta Wyborcza".

"Rynek podróbek ma się doskonale. Z unijnych danych wynika, że w 2013 roku wartość obrotu podrabianymi towarami wyniosła 338 mld euro, czyli 2,5 proc. całego światowego handlu. W UE zaś aż 5 proc. importowanych towarów jest spiratowanych" – czytamy w artykule.

Zmylić klienta

Producenci, kopiując kolor, nazwę czy wygląd opakowania, liczą na niefrasobliwość konsumentów. "I mają rację. Ci bowiem często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że kupili nie ten produkt, który chcieli albo pomyłkę odkrywają dopiero po odejściu od kas" – zauważa gazeta.

Z badań prowadzonych przez zespół psychologa biznesu prof. Andrzeja Falkowskiego z Uniwersytetu SWPS wynika, że w Polsce 12 proc. konsumentów nie zdaje sobie sprawy z istnienia marek naśladujących, zaś 32 proc. konsumentów nie potrafi odróżnić marki naśladującej od oryginalnych towarów.

Jak nie dać się oszukać?

Badacze doradzają edukację konsumencką i kampanie informacyjne.

"Naturalnie nabycie takiej wiedzy nie oznacza, że nie będziemy ulegać nieuczciwym praktykom, ale z pewnością pozwoli to nam na świadomą refleksję na temat tego, co dzieje się w naszych głowach, gdy oglądamy towary na półce sklepowej. Dzięki temu możemy wyrabiać sobie prawidłowe i bezpieczne nawyki podejmowania decyzji" - powiedział gazecie Andrzej Falkowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane