• rozwiń
  • WIG20 2102.88 +1.88%
  • WIG30 2406.78 +1.74%
  • WIG 56036.95 +1.47%
  • sWIG80 11606.20 +0.31%
  • mWIG40 3779.50 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:52

Dostosuj

Temat: Chiny

Chińczycy podrobią wszystko. Wenecja w Państwie Środka

Foto: HAP/Quirky China News/REX/EAST NEWS Foto: W Chinach prowadzone są prace nad stworzeniem repliki włoskiego "miasta na wodzie"

W Chinach prowadzone są prace nad stworzeniem repliki włoskiego "miasta na wodzie". Choć oficjalne, wielkie otwarcie datuje się na maj przyszłego roku, w sieci już teraz pojawiają się pierwsze fotografie tego nietypowego kompleksu.

Deweloperzy pracują nad stworzeniem turystycznego kurortu w północnych Chinach, opierając się na założeniach urbanistycznych włoskiego oryginału. Pojawiają się tam kanały, gondole, a nawet renesansowe malunki.

Konstrukcja zaprojektowana została przez zespół francuskich architektów, a za budowę odpowiedzialny jest chiński holding Haichang. Prace nad kompleksem rozpoczęto w 2011, natomiast oficjalne otwarcie całości przewiduje się na maj 2016 roku.

Kompleks kanałów jako eko-rozwiązanie

Jak dotąd, zakończono budowę jednej czwartej kanałów i kompleks został oddany do użytku tylko częściowo. Z uwagi na mroźną zimę, kanał będzie zamknięty od połowy listopada do oficjalnego otwarcia w maju.

Replikę w zamkowym mieście Dalian, w prowincji Liaoning wycenia się na 5 mld yuanów - podaje Huashang Daily.

Atrakcja powstaje na obszarze 400 tys. m kw. i obejmie więcej niż 200 budynków w europejskim stylu, postawionych wzdłuż 4-kilometrowego kanału. Według lokalnych deweloperów, system kanałów został stworzony jako panaceum na natężony ruch uliczny oraz rosnący odsetek samochodów, wpływający na jakość powietrza w mieście.

Nie pierwsza taka replika w Chinach

Kopie znanych budynków i pejzaży z całego świata nie są niczym nowym w Chinach. Tematyczny park w Shijiazhuang w północnej prowincji Hebei ma swoją wersję egipskiego sfinksa, a w Shenzen wybudowano kopie wieży Eiffel’a.

Innym przykładem kopiowania całych terenów przez Chiny jest austriacka, stara wioska Hallstatt, która znajduje się w Guangdong, na południu kraju. Początkowo, mieszkańcy oryginalnego Hallstatt nie pochwalali projektu, jednak ostatecznie przybyli na oficjalne otwarcie.

Szanghaj natomiast idzie jeszcze dalej. By zdecentralizować swoją ogromną populację, metropolia stworzyła 9 "centrów miasta" o różnych stylach. Najbardziej popularne style to: brytyjski, niemiecki i hiszpański.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane