• rozwiń

Rekord na aukcji w Paryżu. Trzykrotnie przebili cenę obrazu

Sztuka z drukarek 3D. Ile warte są takie dzieła? Odtwórz: Sztuka z drukarek 3D. Ile warte są takie dzieła?
Sztuka z drukarek 3D. Ile warte są takie dzieła? "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Obraz francuskiego abstrakcjonisty Pierre Soulages'a z 1962 roku pobił rekord ceny za dzieło tego artysty na aukcji w Paryżu we francuskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby's. Przebił trzykrotnie szacunkowe widełki i osiągnął cenę 6,1 mln euro.

Francuski malarz i grafik, malujący głównie czernią, w latach 60. stworzył ważną serię obrazów, do której należy sprzedane w środę arcydzieło. Soulages zademonstrował w nim swoją niesamowitą energię twórczą."Obraz 162 x 130 cm, 14 kwietnia 1962" to płótno, na którym czerń przenika się ze świetlistym błękitem w odcieniu lapis lazuli, tworząc w nieoczekiwanych miejscach efekt lśnienia. Błękity wzmacniają odczucie ruchu szerokich rzadkich pociągnięć pędzlem. Gra światła, architektura poziomych pasm i monumentalna struktura wraz z transparencją barwy tylko zwiększają tajemnicę emanującą z płótna, nasuwając na myśl zarówno lód, jak i płomień.

Początek lat 60. to okres, w którym Soulages został jednym z przywódców swojego pokolenia, nie tylko we Francji, ale w całej Europie i USA. Jego dzieła trafiły do kolekcji m.in. MoMa, Nelsona A. Rockefellera, Otto Premingera i Alfreda Hitchcocka.

Soulages mawiał: "Moim narzędziem nie jest czerń, ale światło przez nią odbite". Swoje dzieła nazywał zbiorowo "outrenoir - poza czernią.

Za inny jego obraz błękitny ("Obraz, 21 listopada 1959") w 2013 roku na aukcji w Londynie zapłacono 5,1 mln euro.

Sprzedany w Paryżu obraz obecnie 97-letniego mistrza, będącego najbardziej na świecie znanym francuskim malarzem współczesnym, należał do prywatnej kolekcji amerykańskiego marszanda Sama Kootza, jednego z pierwszych znawców ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane