• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pociągiem szybciej niż samolotem. Popularne trasy, na których oszczędzisz nawet kilka godzin

Darmowy bilet na pociąg na osiemnastkę Odtwórz: Darmowy bilet na pociąg na osiemnastkę
Darmowy bilet na pociąg na osiemnastkę "Źródło: TVN24 BiS"

Podróż samolotem po Europie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Udowadnia to zespół GoEuro, który przygotował 15 najpopularniejszych tras na Starym Kontynencie, na których podróż pociągiem jest szybsza niż pokonanie tego samego dystansu samolotem. I bardziej ekologiczna.

Jak wskazują autorzy raportu, pod lupę wzięto takie aspekty, jak emisja dwutlenku węgla oraz zużycie paliwa zarówno podczas podróży pociągiem, jak i samolotem na tych samych trasach.

Gdzie najkorzystniej

Najbardziej imponującym przypadkiem, biorąc pod uwagę kryterium zaoszczędzonego czasu, okazała się podróż z Brukseli do Paryża, w przypadku której decydując się na transport kolejowy, pasażerowie mogą skrócić czas podróży aż o 2 godziny i 38 minut.

Nieco ponad 2 godziny zaoszczędzimy również pokonując pociągiem trasę z Brukseli do Londynu.

Najmniejszą korzyść czasową na rzecz podróży koleją odnotowano w przypadku tras z Rzymu do Wenecji oraz z Londynu do Paryża. Różnica wyniosła odpowiednio 3 i 9 minut.

Co interesujące, kolejowa podróż z Londynu do Paryża okazała się znacząco bardziej przyjazna środowisku, poprzez emisję ponad 106,3 kg dwutlenku węgla mniej, niż pokonanie tej trasy samolotem, przy prawie identycznym czasie podróży dla obu środków transportu - czytamy w raporcie.

Metodologia

Zestawienie GoEuro powstało w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Ziemi, obchodzonym 22 kwietnia.

W raporcie uwzględniono czas podróży na i z lotniska za pomocą transportu publicznego, czas odprawy lotniskowej oraz czas przelotu z miasta A do miasta B.

Następnie serwis Ecopassenger, na podstawie danych GoEuro, opracował raport porównujący wpływ tych podróży na środowisko, zawierając w nim dane dotyczące emisji dwutlenku węgla oraz spalania paliwa na każdej z podanych poniżej tras, a także liczbę pasażerów, którzy mogą jednocześnie pokonywać tę drogę danym środkiem transportu.

W zestawieniu uwzględniono czasy przypadające na 26 kwietnia 2017 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane