• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Komunikat ministerstwa

Obcokrajowcy zasilają ZUS Odtwórz: Obcokrajowcy zasilają ZUS
Obcokrajowcy zasilają ZUS "Źródło: TVN24 BiS"

Zaświadczenie o braku zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można uzyskać przez internet za pomocą serwisu Biznes.gov.pl - podało we wtorek Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort zaznaczył, że usługa jest bezpłatna.

"Jako przedsiębiorca możesz niejednokrotnie potrzebować zaświadczenia o tym, że nie masz zaległości w ZUS. Taka informacja jest potrzebna m.in. gdy starasz się o kredyt lub startujesz w przetargach publicznych. Teraz uzyskasz takie zaświadczenie przez internet, korzystając z serwisu Biznes.gov.pl. Usługa wydania zaświadczenia jest bezpłatna. Na dokument będziesz czekać nie dłużej niż 7 dni" - czytamy we wtorkowym komunikacie MPiT.

"To kolejny krok"

W informacji zaznaczono, że zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to jedno z najbardziej popularnych zaświadczeń, które ZUS wydaje przedsiębiorcom.

Do tej pory elektroniczny wniosek o takie zaświadczenie można było do tej pory złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Teraz złożenie wniosku i odbiór zaświadczenia są możliwe także przez serwis Biznes.gov.pl.

"Na Biznes.gov.pl oferujemy już bardzo popularną usługę 'niezalegania w podatkach'. Dołączenie usługi 'niezalegania w ZUS' przybliża nas do realizacji postulatu 'cyfrowego jednego okienka'. To także kolejny krok w rozwoju portalu oraz uproszczeniu życia małych i średnich przedsiębiorców" – mówi, cytowana w komunikacie, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz."Chcemy by jak najwięcej naszych usług było dostępnych przez internet także za pośrednictwem innych instytucji państwa i przy jak najszerszym wykorzystaniu wszelkich stron administracji publicznej. Usługi ZUS muszą być dostępne dla naszych klientów na wyciągnięcie ręki - dodała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak złożyć wniosek?

MPiT informuje, że do zrealizowana usługi przez internet przedsiębiorca potrzebuje Profilu Zaufanego lub e-dowodu, by zalogować się do serwisu Biznes.gov.pl.

"Jeśli jeszcze nie masz profilu na PUE ZUS, założysz go w jednym z kroków usługi. Dane w Twoim wniosku będą w znacznej części wypełnione, co jest dużym ułatwieniem. Będziesz potrzebował dopisać tylko cel uzyskania zaświadczenia, liczbę egzemplarzy i miejscowość, z której składasz wniosek. Tak przygotowany dokument podpiszesz Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym i trafi on do realizacji w ZUS" - czytamy w komunikacie.

"Odpowiedź z ZUS pojawi się na Biznes.gov.pl, o czym powiadomimy Cię e-mailem lub SMS-em. Twoje zaświadczenie będzie gotowe do odebrania po zalogowaniu się do konta Biznes.gov.pl, w zakładce 'Moje sprawy'. Dokument możesz też odebrać na portalu PUE ZUS, w skrzynce odbiorczej" - podano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane