• rozwiń

W Zakopanem brakuje pracowników. "Trzeba się mocno zastanawiać, jak ich zachęcić do przyjazdu"

Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiej Odtwórz: Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiej
Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiej "Źródło: TVN24 BiS"

Tuż przed letnim sezonem turystycznym w Zakopanem niemal każdy hotel i punkt gastronomiczny poszukuje pracowników. Braki w dużej mierze uzupełniają pracownicy spoza UE, głównie z Ukrainy, ale jest ich wciąż za mało – zauważa prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) Agata Wojtowicz.

Z danych zakopiańskiego Urzędu Pracy wynika, że od początku roku zatrudniono na Podhalu ponad tysiąc osób spoza Unii Europejskiej, głównie z Ukrainy. Tylko od początku czerwca do tutejszego urzędu wpłynęło ponad sto wniosków o zatrudnienie obcokrajowców.

Zdaniem Wojtowicz, pracowników ze wschodu, głównie z Ukrainy jest już w Zakopanem bardzo dużo, a i tak potrzeby rynku nie są zaspokojone.

- Przy takiej dynamice rozwoju usług hotelarskich i gastronomii, jaką mamy w Zakopanem, cały czas potrzebujemy ludzi do pracy. Trzeba się już mocno zastanawiać, jak zachęcić pracowników spoza Unii Europejskiej do przyjazdu do nas, podjęcia pracy, a nawet osiedlenia się. W Zakopanem trudno znaleźć restaurację, karczmę czy hotel, który by nie poszukiwał pracowników. Po ogłoszeniach widać, jak ogromne jest zapotrzebowanie na pracowników - powiedziała  Wojtowicz.

Szefowa TIG zauważa, że oprócz Ukraińców pojawiają się w obsłudze turystycznej pod Giewontem nawet pracownicy z dalekiej Azji.

Decyzja pracodawcy

Szef Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem Jan Gąsienica-Walczak powiedział, że zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług hotelarskich, gastronomii i handlu jest bardzo duże, a pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy.

- W świetle przepisów to pracodawca decyduje, czy chce zatrudnić obcokrajowca czy rodaka. Jeżeli obcokrajowcy spełniają wymagane warunki, rejestrujemy ich i przekazujemy taki wniosek między innymi do Straży Granicznej – wyjaśnił szef PUP.

Niektórzy cudzoziemcy próbują w Zakopanem znaleźć zatrudnienie nielegalnie, to znaczy bez rejestracji w urzędzie pracy. Funkcjonariusze placówki Straży Granicznej podczas kontroli przeprowadzonych od 1 stycznia do końca maja br. w sektorze usług zakwaterowania i gastronomicznych ujawnili w powiatach tatrzańskim i nowotarskim pięciu nielegalnie pracujących Ukraińców.

W Zakopanem działa niemal 30 hoteli i 20 pensjonatów o wysokim standardzie. Jest też na wynajem ponad 2 tys. pokoi, domy wczasowe i apartamenty, które łącznie oferują miejsca dla ponad 35 tys. turystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Dominikokoa
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane