• rozwiń

W Polsce pracuje obecnie 1,5 miliona cudzoziemców

Ukraińcy na polskim rynku pracy Odtwórz: Ukraińcy na polskim rynku pracy
Ukraińcy na polskim rynku pracy "Źródło: TVN24 BiS"

W Polsce pracuje obecnie około 1,5 miliona obywateli państw trzecich - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że resort rozważa rozszerzenie możliwości pracy na podstawie tak zwanego oświadczenia na obywateli Filipin i Wietnamu, choć brak jeszcze konkretnej propozycji.

- Obecnie składki w ZUS opłaca ponad 400 tys. obcokrajowców, a łącznie na polskim rynku pracy jest ok. 1,5 mln osób z państw trzecich - powiedział Szwed na konferencji prasowej.

Wiceminister dodał, że prowadzone są prace ws. rozszerzenia listy państw, których obywatele mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia.

- Nie ma w tej chwili propozycji, żeby rozszerzyć tę listę o inne państwa, chociaż są wnioski ze strony pracodawców, żeby to zrobić. Rozmawialiśmy o dwóch państwach, które moglibyśmy brać pod uwagę - obywatelach Filipin i Wietnamu. Jesteśmy na wstępnym etapie rozmów z ministerstwem Filipin ws. podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianie pracowników, ale nie ma jeszcze na tyle wypracowanej propozycji, żeby można było coś więcej powiedzieć - powiedział Stanisław Szwed.

Dłuższy okres

Od 1 stycznia 2018 roku obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia bez obowiązku posiadania pozwolenia na pracę jeśli okres pracy wyniesie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

- Chcemy wydłużyć te okresy z 12 miesięcy na 18 miesięcy. Chcemy też ułatwić ubieganie się o pozwolenie na pracę w tym okresie - powiedział Szwed.

Takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o rynku pracy, przygotowany przez resort rodziny i pracy, który trafił do konsultacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane