• rozwiń

Temat: Podatki

Rewolucja dla firm. "Zaproponuję dobrowolność składek na ZUS"

Adam Abramowicz o małym ZUS Odtwórz: Adam Abramowicz o małym ZUS
Adam Abramowicz o małym ZUS

Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim - powiedział podczas konferencji z przedsiębiorcami w Muszynie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. - Wiem, że to rewolucja - dodał.

- Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury - powiedział Abramowicz. - To znakomicie działa - dodał.

Podkreślił, że trzeba przedyskutować, czy nie wprowadzić u nas takich zasad, jakie ma najsilniejsza gospodarka w Europie i jedna z najsilniejszych w świecie. - Chodzi o to, żeby nie blokować w Polsce rozwoju mikro i małych firm, właśnie przez tą wysoką składkę "zusowską" - wyjaśnił.

Dobrowolność składek na ZUS

- W Polsce ryczałtowy ZUS jest zabójcą miejsc pracy, przedsiębiorcy mówią wprost, że niekiedy uniemożliwia im pracę - stwierdził. - Przypomnę, mały ZUS jest od przychodu, ale przedsiębiorcy mówią, że ich dochód czasem nie pozwala na zapłacenie tak wysokiej składki. I wtedy albo się zadłuża, albo zamyka działalność - dodał.

Abramowicz zaznaczył, że pierwsze obliczenia już zostały zrobione. - Gdyby w momencie wprowadzenia wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali od razu z obowiązkowych składek, kosztowało by to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niecałe 11 miliardów złotych. To dużo i mało, ale przypomnę że jak trzeba było obniżyć ceny prądu, to od razu znalazło się 14 miliardów złotych - dodał.

Stwierdził jednocześnie, że nie wszyscy przedsiębiorcy zrezygnują. - Zrobimy badanie ilu przedsiębiorców zadeklaruje, ze wyjdzie z systemu (...). Na pewno nie wyjdą wszyscy i nie będzie to 11 miliardów złotych, będzie to to dużo, dużo mniej - podkreślił.

Wycofanie ze zmian

Rzecznik MŚP podczas weekendowej konferencji "Strategia dla Polski", organizowanej przez Fundację "Pomyśl o przyszłości", zachęcał obecnych tam przedsiębiorców do współpracy z jego biurem i aktywnego uczestnictwa w posiedzeniach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.

Abramowicz przypomniał np., że dzięki takim spotkaniom i staraniom biura Rzecznika MŚP Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu "paragon przed płatnością".

- Resort jest otwarty na opinie przedsiębiorców i wsłuchał się w nasze argumenty, że ten pomysł, choć ma dobre intencje walki z szarą strefą i uszczelnianiem systemu podatkowego, przysporzyłby przedsiębiorcom wielu problemów i wprowadziłoby niesamowity chaos. Wiązałoby się to też z koniecznością zakupienia nowych systemów do ewidencjonowania płatności - dodał.

Na konferencji Abramowicz mówił też, o "małym sukcesie" w postaci tzw. małego ZUS, który działa od nowego roku. Zaznaczył jednocześnie, ze jest opcja na poprawę tego rozwiązania, w tym m.in. wydłużenie terminu składania wniosków i włączenie tych, którzy są na karcie podatkowej a mają kasy fiskalne.

Rzecznik MŚP zapewnił obecnych na spotkaniu przedsiębiorców, że stoi na straży ich praw zapisanych w "Konstytucji dla biznesu". Dodał, że złożył już kilka wniosków o ukaranie urzędników, którzy zastosowali kary nieadekwatne do przewinienia lub w inny sposób gnębili przedsiębiorców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rychelie77
nie dajcie się nabrać bo na starość emerytury nie będziecie mieć,a ci oszukańcy już będą w niebie i co wy zrobicie ano tak, zęby w ścianę.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaskozorzec
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
Od wyborów 2015 NIC w tym zakresie nie robiono. Nagle, jakiś partyjny nominat, zaczyna rysować dla nas wyrobników świetlistą drogę do dobrobytu.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Aktualna stawka ZUS bez ulg jest źródłem ekonomicznej patologii w polskich firmach. Pewne branże są tym tak mocno skażone, że osoby obeznane są często zaskoczone, jeżeli takiej patologii się nie zastaje.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane