• rozwiń

Temat: Praca

Kogo szukają pracodawcy? "W niektórych zakładach brakuje nawet setek pracowników"

Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki Odtwórz: Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki
Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki "Źródło: tvn24bis"

Firmy zlokalizowane na północy Polski mają największe kłopoty z rekrutacją odpowiednich pracowników. Przyznało się do tego 59 proc. ankietowanych przez ManpowerGroup firm. Z opublikowanego właśnie raportu wynika jednak, że w każdym regionie Polski przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy.

We wszystkich 6 analizowanych regionach kraju największe trudności sprawia znalezienie wykwalifikowanych pracowników fizycznych np. elektryków, spawaczy, mechaników  – informuje ManpowerGroup. 

Niedobór talentów

Kolejne miejsca na podium zawodów najtrudniejszych do zrekrutowania zajmują operatorzy produkcji i maszyn – ich brak sygnalizują szczególnie firmy w Polsce centralnej, północno-zachodniej oraz południowo-zachodniej. Pracodawcom z Polski wschodniej, południowej i północno-zachodniej równie duże trudności sprawia rekrutacja kierowców.

Kogo brakuje na rynku pracy?

Firmy z Polski centralnej i północnej mają trudności w rekrutacji inżynierów, firmy ze wschodu narzekają na brak kierowników i wysokiej klasy specjalistów, z kolei przedsiębiorstwa w Polsce południowo-zachodniej mówią o niedoborze pracowników służby zdrowia. W grupie stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia nowymi pracownikami są również przedstawiciele handlowi, szczególnie pożądani w północno-zachodnim regionie naszego kraju.

– W regionie Polski wschodniej zlokalizowanych jest mniej zakładów produkcyjnych, a to właśnie te firmy najczęściej mówią o niedoborze pracowników o potrzebnych kwalifikacjach. Rolniczy charakter tej części kraju determinuje profil poszukiwanego kandydata – mówi Luiza Luranc, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower. – Podobne zależności widzimy w przypadku regionu centralnego, północno-zachodniego i południowo-zachodniego, gdzie firmy liczniej niż w innych częściach kraju sygnalizują problemy związane z niedoborem operatorów produkcji i maszyn. Te regiony Polski wielu pracodawców z sektora produkcji przemysłowej wybrało na miejsce lokalizacji swoich fabryk. Niedobór na tych stanowiskach w niektórych zakładach sięga dziesiątek lub nawet setek pracowników – tłumaczy.

Jej zdaniem, niedobór pracowników służby zdrowia w południowo-zachodniej Polski może być skutkiem emigracji personelu m.in. do Niemiec

Najgorzej na północy, najlepiej na wschodzie

Spośród 6 przeanalizowanych regionów Polski największe trudności w pozyskiwaniu pracowników zadeklarowały firmy z regionu północnego – 59 proc. pracodawców. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku firm z Polski wschodniej (46 proc. pracodawców ma problemy z rekrutacją) oraz centralnej (47 proc).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Raodod
Za 650euro miesiecznie to niech szukaja dalej kadry menadzerskiej czy fachowcow
(moze studenci to wezma bez doswiadczenia ale teoretyczna wiedza) - ceny artykolow czy mieszkania w PL sa takie same jak w NL i DE.
Moze chinczycy przyjada? Albo jeszcze Ukrancow z Milion dojedze w koncu sie nauczymy drugiego jezyka
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Lee4pxd
W Polsce jest co najmniej 5 mln ludzi bez pracy i drugie tyle zatrudnionych za grosze na umowach śmieciowych!
Jak się godziwie zapłaci to każdego fachowca i wielu chętnych się znajdzie!!! ale trzeba godziwie płacić a nie narzekać!
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane