• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pożyczka na założenie firmy. Można pozyskać niemal 100 tysięcy złotych

Rzecznik MŚP krytykuje obecny system wyliczania składek na ZUS dla firm Odtwórz: Rzecznik MŚP krytykuje obecny system wyliczania składek na ZUS dla firm
Rzecznik MŚP krytykuje obecny system wyliczania składek na ZUS dla firm "Źródło: TVN24 BiS"

Początkujący przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczkę w wysokości prawie 100 tysięcy złotych na siedem lat - podał Bank Gospodarstwa Krajowego. W tegorocznej puli programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" jest 110 milionów złotych.

Program "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Kto może dostać pożyczkę?

O pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej mogą się ubiegać studenci, absolwenci, bezrobotni, w tym osoby powracające z zagranicy oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Program dodatkowo premiuje osoby, które chcą założyć działalność gospodarczą polegającą na: prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającą na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

Dodatkowo z programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" już istniejące podmioty prowadzące działalność gospodarczą, niepubliczne przedszkola, niepubliczne szkoły i producenci rolni mogą sfinansować utworzenie i wyposażenie nowego miejsca pracy. Pożyczkobiorcy mogą też skorzystać z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa.

Cytowana w komunikacie dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK Magdalena Typa wyjaśniła, że na utworzenie własnej działalności gospodarczej można otrzymać pożyczkę w wysokości do 99,0 tys. zł (dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia), z siedmioletnim okresem spłaty i preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,18 albo 0,44 proc.

To niższe oprocentowanie jest przeznaczone dla podmiotów, które świadczą usługi związane z rehabilitacją czy opieką nad małymi dziećmi w postaci żłobków lub klubów dziecięcych.

Przedsiębiorstwa, które chciałyby zatrudnić osobę bezrobotną, mogą skorzystać natomiast z pożyczki do kwoty 29,7 tys. zł (sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia) z okresem spłaty do trzech lat. - To, co wyróżnia te dwie formy finansowania, to brak wkładu własnego i możliwość uzyskania finansowania do 100 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia tym finansowaniem - wskazała Typa.

BGK poinformował, że do tej pory do ponad 4,2 tys. nowych przedsiębiorców trafiło w sumie blisko 280 mln zł.

Jak ubiegać się o wsparcie?

"Na cały program przeznaczono ponad 500 mln zł. Z tej kwoty do zagospodarowania w tym roku jest 110 mln zł i znakomita większość została już udostępniona naszym partnerom, czyli podmiotom, z którymi współpracujemy i które oferują pożyczki na preferencyjnych warunkach" – dodała Typa.

Aby ubiegać się o wsparcie, należy zwrócić się do instytucji współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Są to: Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Fundacja Rozwoju Śląska.

Natomiast BGK prowadzi w tej chwili postępowanie przetargowe na wybór kolejnych pośredników, co oznacza, że w ciągu kolejnych 2–3 miesięcy poszerzy się katalog instytucji oferujących wsparcie na preferencyjnych warunkach.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane