• rozwiń
  • WIG20 2369.70 +2.04%
  • WIG30 2704.85 +1.75%
  • WIG 60409.30 +1.57%
  • sWIG80 11509.31 +0.27%
  • mWIG40 4100.73 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

DLA FIRM

PARTNER SERWISU

Advertisement

Praca małżonka wrzucana w koszty. Zmiany dla przedsiębiorców przyjęte

Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmy Odtwórz: Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmy
Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmy "Źródło: TVN24 BiS"

Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do pięciu milionów złotych, a także zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla sześciu milionów pracowników. To tylko część uproszczeń dla przedsiębiorców, które w piątek uchwalił Sejm.

Za uchwaleniem przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pakietu ułatwień, oszczędności i przywilejów dla małych i średnich przedsiębiorstw opowiedziało się 420 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymały się 2 osoby.

Nowelizacja niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń w ciągu 10 lat ma przynieść przedsiębiorcom blisko 4 miliardy złotych oszczędności.

"Uchwalenie pakietu MŚP to świetna wiadomość dla polskich przedsiębiorców. Pakiet wprowadza zmiany, które dadzą im realne oszczędności i kolejne ułatwienia" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Wliczanie pracy małżonka w koszty

Jedno z rozwiązań przewidzianych w ustawie polega na uwzględnieniu wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu. Po zmianie przepisów właściciel firmy będzie mógł uwzględnić wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi w kosztach uzyskania przychodu.

Ta zmiana ma przynieść korzyści zwłaszcza mikro i małym przedsiębiorstwom rodzinnym. Podatnik zatrudniający małżonka (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) będzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny.

Rozwiązanie to przyniesie korzyść co najmniej kilkudziesięciu tysiącom przedsiębiorców.

Jednorazowe rozliczenie straty do 5 mln zł

Ustawa przewiduje też możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł (dopiero nadwyżka tej kwoty byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach, uwzględniających maksymalnie 50 proc. w jednym roku).

"Zakładając przychód na poziomie 7,6 mln zł, stratę do rozliczenia w maksymalnej rocznej wysokości 5 mln zł oraz 19-proc. stawkę podatku, w roku rozliczenia straty podatnik może zapłacić 900 tys. zł podatku mniej niż przed zmianą przepisów" - wyjaśnił resort.

Likwidacja okresowych szkoleń BHP

Pakiet MŚP likwiduje obowiązek okresowych szkoleń BHP dla blisko sześciu milionów pracowników branż, które są najmniej wypadkowe.

Zmiana obejmie pracowników administracyjno-biurowych, zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS.

Ustawa podnosi także z 20 do 50 pracowników próg, do którego pracodawca - jeżeli jest zakwalifikowany do nie wyższej kategorii ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ZUS - nie musi zatrudniać specjalisty od BHP, tylko sam może pełnić zadania służby BHP.

Mały podatnik

Nowela przewiduje podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu "małego podatnika" - z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Status "małego podatnika" daje prawo ułatwień w amortyzacji, rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT).

"Mały podatnik" ma prawo do jednorazowej amortyzacji, czyli jednorazowego zaliczenia całej wartości środków trwałych w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia do ewidencji (wartość maksymalna do 50 tys. euro rocznie); nie ma konieczności rozdzielania kosztu zakupu na cały okres amortyzacji.

"Jednorazowa amortyzacja w porównaniu do liniowego rozliczania oznacza, że w przypadku dużego kosztu uzyskania przychodu ma się mniejszy podatek w roku odliczenia. Przykładowo, zakładając przychody na poziomie 7,6 mln zł (ok. 1,8 mln euro) i maksymalną wartość kosztu uzyskania przychodów na poziomie 200 tys. zł (50 tys. euro) przy jednorazowej amortyzacji podatnik w pierwszym roku zyskuje prawie 25 tys. zł" - wyjaśniło ministerstwo.

Kolejny przywilej "małego podatnika" to kwartalny sposób rozliczania zaliczek - przedsiębiorca może płacić zaliczki na podatek co kwartał.

Oznacza to mniej formalności związanych ze składaniem deklaracji oraz dokonywaniem przelewów - 4 przelewy zamiast 12.

Pozostałe ułatwienia

Inne ważne rozwiązania w ramach Pakietu MŚP to między innymi skrócenie do pięciu lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Obecnie obowiązek ten jest bezterminowy.

Zmiany zakładają również zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI) uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji (sprzedaż udziałów/akcji, gdy ogółem posiadano co najmniej 10 proc. udziałów w spółce oraz nie krócej niż 2 lata.

Ponadto ujednolicone zostaną formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomości czy leśnego). Co ważne, będzie można składać je drogą elektroniczną.

Skrócony zostanie także termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT ze 150 do 90 dni.

Zaproponowane rozwiązania w przeważającej większości zaczną obowiązywać w 2019 roku, a poszerzenie kategorii "małego podatnika" - od 2020 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Andrzej Maliniak
No to teraz każda żona będzie np. "grafikem" i na umowę o dzieło wykona np. logo za 50 000 zł (wartość rynkowa, tyle kosztowały bazgroly - logo sejmu) i koszty są a podatek tylko 9%, czysty zysk ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane