• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Od stycznia zmiany dla małych i średnich firm. Mają sporo zaoszczędzić

Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmy Odtwórz: Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmy
Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka od 2019 roku będą mogły wliczane w koszty firmy "Źródło: TVN24 BiS"

Możliwość wliczenia w koszty pracy małżonka, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 milionów złotych czy zniesienie okresowych szkoleń BHP dla pracowników najmniej wypadkowych branż. Takie rozwiązania przewiduje pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który wchodzi w życie 1 stycznia - mówi szefowa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. pakiet MŚP) to zbiór regulacji, które mają ułatwić działalność polskim przedsiębiorcom. Pakiet skierowany jest głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Mamy noworoczny prezent zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców w Polsce, których jest u nas najwięcej. Od 1 stycznia wchodzi w życie pakiet MŚP, a w nim niemal 50 zmian, które zostawią w kieszeniach przedsiębiorców ok. 4 mld zł w najbliższych 10 latach - wskazała Emilewicz.

Pensja małżonka

Pierwsza oczekiwana przez przedsiębiorców zmiana to, jak powiedziała, możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu pracy zarówno współmałżonka, jak i nieletniego dziecka.

- To oznacza realnie w kieszeni przedsiębiorcy około 15 tys. zł więcej rocznie, z tytułu zapłacenia niższego podatku, zakładając, że współmałżonek będzie zarabiał mniej więcej niecałe dwie średnie krajowe - wyjaśniła szefowa MPiT.

Druga ważna zmiana, jak dodała, umożliwia jednorazowe rozliczenie straty do 5 mln zł. - Ta jednorazowość daje np. obniżenie obciążeń biurokratycznych, bo stratę rozliczam raz, a nie rozkładam ją na lata - zaznaczyła.

Szkolenia BHP

Pakiet MŚP znosi też obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników najmniej wypadkowych branż. Jak wskazała szefowa MPiT, konieczność cyklicznych badań na najmniej uciążliwych stanowiskach "była zmorą wielu małych i średnich przedsiębiorców".

- Podwyższamy również limit liczby pracowników, od którego specjalista BHP musi być zatrudniony w firmie. Dzisiaj jest to 20 pracowników, od 1 stycznia powyżej 50 - zaznaczyła. Jak powiedziała, to te najistotniejsze zmiany, które od 1 stycznia realnie odczuje każdy mały i średni przedsiębiorca.

Inne ważne rozwiązanie w ramach Pakietu MŚP to, jak wskazuje MPiT, skrócenie - ze 150 do 90 dni - terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

"Mały podatnik"

Z kolei od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie poszerzenie kategorii "małego podatnika" w PIT i CIT. Uzyskają go firmy, u których wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 2 mln euro (obecnie jest to 1,2 mln euro). Status "małego podatnika" daje prawo do wyższej jednorazowej amortyzacji oraz rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT.

Nowe przepisy wprowadzają też zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI) uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji (sprzedaż udziałów/akcji, gdy ogółem posiadano co najmniej 10 proc. udziałów w spółce oraz nie krócej niż 2 lata). A także zwolnienie z podatku (wypłaconych od ubezpieczyciela) kwot odszkodowań przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku. Zwolnienie to ma dotyczyć wszystkich środków trwałych, z wyjątkiem samochodu osobowego.

Nowa ustawa zakłada ponadto ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomości czy leśnego) oraz umożliwienie składania ich drogą elektroniczną.

Przepisy zakładają też skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Obecnie obowiązek ten jest bezterminowy. A także ograniczenie niektórych obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców, m.in. dot. okresu zawieszania wykonywania działalności czy prowadzenia księgi przychodów i rozchodów dla potrzeb rozliczania podatku dochodowego.

Spółki z o.o.

Przewidziano również zmiany w funkcjonowaniu spółki z o.o. Możliwe będzie np. podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Wprowadzone mają zostać też reguły zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy, w przypadku, gdy spółka osiągnie stratę albo nie osiągnie zysku w założonej wysokości.

Natomiast zawarte w przepisach jednoznaczne określenie skutków prawnych czynności dokonanej przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania spółki ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Inne rozwiązania to możliwość telefonicznego lub mailowego zawiadomienia o terminie badania przez ZUS lub pracodawcę ubezpieczonego w związku z kontrolą czasowej niezdolności do pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
F117
no a przy okazji podniesiemy ZUS i cenę prądu, gazu, zlikwidujemy leasing itd... Średnio firmy zaoszczędzą na tym rocznie -100.000 zł.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
Bardzo dobre zmiany. Krok po kroku idzie ku lepszemu.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
xwielebnyx
dobre ? jeszcze nie wiem, ale wiem jedno , jeżeli okażą się dobre to jest to coś co powinno być zrobione na samym początku rządów pis-u i na pewno (100%) w najbliższych wyborach i kolejnych nie zagłosuję na pis
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Nigdy nie prowadziłeś biznesu na własny rachunek.
Krok po kroku fiskus wychodzi na swoje .
Daje 100 a zabiera 200.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane