• rozwiń
  • WIG20 2191.48 -0.01%
  • WIG30 2489.54 -0.08%
  • WIG 57935.77 -0.20%
  • sWIG80 11620.75 0.00%
  • mWIG40 3784.45 -1.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:38

Dostosuj

"Nasze pieniądze trafią na konto oszustów". Policja ostrzega

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

Podszywają się pod współpracujące firmy, a następnie informują, że zmieniony został rachunek bankowy do przelewów. To jedna z metod wykorzystywana przez przestępców. "W rzeczywistości nasze pieniądze trafią na konto oszustów" - ostrzega w komunikacie policja.

"Oszustwo może dotyczyć zarówno firm, z którymi dopiero nawiązujemy współpracę, jak również kontrahentów, z którymi handlujemy od dłuższego czasu. W tej drugiej sytuacji fakt, że dana firma działa na rynku od dawna oraz że od dawna z nią handlujemy, może uśpić naszą czujność" - ostrzega na swojej stronie internetowej policja.

Na ogół informacja o zmianie konta przekazywana jest drogą mailową. Wiadomość wygląda podobnie do tych, które do tej pory otrzymaliśmy od współpracującej z nami firmy.

"Oszust wcześniej pozyskał wzór lub przykład aktualnego dokumentu finansowego firmy, pod którą następnie się podszył. W efekcie nasze pieniądze przelaliśmy na rachunek bankowy należący do przestępcy. Ich odzyskanie często jest niemożliwe" - przestrzega policja.

Fałszywe e-maile

Jak dodano w komunikacie, oszustem mógł być były pracownik firmy, który nadal miał dostęp do służbowej poczty internetowej kontrahenta i mógł wysłać do nas wiadomość z firmowej skrzynki.

E-mail mógł być także wysłany ze skrzynki poczty elektronicznej o łudząco podobnej nazwie (różniącej się jedynie drobnym szczegółem, takim jak dodatkowa kropka w adresie), a szata graficzna wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego była identyczna z dokumentacją firmową naszego kontrahenta.

Policja apeluje o to, by nie tylko sprawdzać "autentyczność adresu e-mailowego", ale również "skontaktować się z partnerem biznesowym, przedstawić mu treść wiadomości, którą otrzymaliśmy i zweryfikować, czy jest prawdziwa".

"Możemy również poprosić o dosłanie nam tej informacji, potwierdzonej podpisem i pieczątką firmy, np. za pomocą faksu" - sugerują służby.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane