• rozwiń

"Sytuacja firm jest dobra, ale prognozy się pogarszają". Bank centralny wskazał przyczynę

Morawiecki o oszczędnościach dla małych i średnich polskich firm Odtwórz: Morawiecki o oszczędnościach dla małych i średnich polskich firm
Morawiecki o oszczędnościach dla małych i średnich polskich firm "Źródło: tvn24"

Ogólna sytuacja przedsiębiorstw w drugim kwartale 2018 roku pozostała dobra, ale pogorszyły się prognozy na kolejne kwartały, głównie ze względu na wzrost kosztów - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego. Przedsiębiorcy wskazują, że w trzecim kwartale br. presja na wzrost wynagrodzeń pozostanie duża, ale nie powinna się nasilać.

"Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw ich ogólna sytuacja w drugim kwartale pozostała dobra, przy jednak widocznym pogorszeniu prognoz na trzeci kwartał i w horyzoncie rocznym. Spadek optymizmu oczekiwań związany był w największym stopniu z przewidywanym dalszym wzrostem kosztów" - napisano w raporcie.

"Perspektywy dla popytu na trzeci kwartał 2018 roku (...) pozostały dobre; zarówno w odniesieniu do sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej" - dodano.

Jakie prognozy

Przedsiębiorcy wskazują, że presja płacowa utrzyma się na wysokim poziomie.

"Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw w drugim kwartale br. zwiększyły się problemy z nieobsadzonymi stanowiskami pracy. Natomiast plany na trzecim kwartale sugerują nieco niższe niż w drugim kwartale potrzeby związane z pozyskaniem pracowników i wolniejszy wzrost płac. Presja na wzrost wynagrodzeń, choć pozostanie duża, nie powinna, zatem w najbliższym czasie nasilać się" - napisano.

Nadal rosnąć mają inwestycje publiczne.

"Nadal silnie rośnie optymizm inwestycyjny wśród przedsiębiorstw sektora publicznego, co wskazuje na możliwość dalszego ożywienia inwestycyjnego w tej grupie. W przedsiębiorstwach prywatnych oceny aktywności inwestycyjnej pozostają stabilne i pozytywne" - napisano.

Wśród przedsiębiorców nie rośnie zapotrzebowanie na kredyt.

"Zainteresowanie przedsiębiorstw finansowaniem kredytem bankowym pozostało umiarkowane, a w drugim kwartale br. odnotowano zarówno spadek odsetka firm wnioskujących o kredyt, jak i odsetka przedsiębiorstw planujących aplikowanie o tę formę finansowania w trzecim kwartale br." - napisano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane