• rozwiń
  • WIG20 2324.91 +0.52%
  • WIG30 2668.95 +0.52%
  • WIG 60026.06 +0.45%
  • sWIG80 11953.11 +0.04%
  • mWIG40 4186.94 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się w Polsce

Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się w Polsce Odtwórz: Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się w Polsce
Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się w Polsce "Źródło: tvn24"

Geniusz polskiej technologii, który kiedyś musiał emigrować za granicę, dziś może rozwijać się w Polsce - powiedział podczas kongresu Impact 2018 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

- Dzisiaj przed nami jest wspaniały czas, bo geniusz polskiej technologii, polskiej techniki - wcześniej, w poprzednich rewolucjach przemysłowych, chociażby w tragicznym wieku XX, musiał emigrować - dzisiaj może rozwijać się w Polsce, we współpracy ze wszystkimi twórcami, start-upami całego świata - powiedział w środę premier.

Lepsze warunki do rozwoju

Wymienił przykłady polskich naukowców, którzy przyczynili się do budowy potęgi technologicznej Stanów Zjednoczonych, takich jak Mieczysław Bekker, twórca pojazdu księżycowego i Jacek Trzmiel, współtwórca rewolucji mikrokomputerowej w Dolinie Krzemowej.

Morawiecki podkreślił, że warunki do takiego rozwoju są w Polsce coraz lepsze, z czego się cieszy. Wskazał na Polski Fundusz Rozwoju, który utworzył PFR Venture - fundusz rozwijający współpracę z innymi funduszami i start-upami w zakresie rozwoju najnowszych technologii.

- Wszystkie start-upy, wszystkich innowatorów technologicznych zapraszamy do Polski. Jest wiele możliwości, poprzez nasze programy współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, rozwoju waszych technologii - zachęcał.

Zwrócił uwagę na "pewien szczególny program", który został zainicjowany kilka dni temu - GovTech Polska. Według niego najbardziej technologicznie zaawansowane rządy świata, do których Polska też chce się zaliczać, budują przestrzeń rozwoju swoich usług dla obywateli i przedsiębiorców poprzez tworzenie platform innowacyjnych w zakresie służby zdrowia, finansów publicznych, edukacji, obrony itp.

- My jesteśmy po pierwszych takich przedbiegach (...) w tym temacie - zaznaczył premier. Wyjaśnił, że polska administracja publiczna, jako jedna z pierwszych na świecie, zaangażowała się w dyskusję i praktyczne zadania z różnymi grupami developerów, inżynierów softwarowych w obszarze administracji publicznej.

Pomoc w walce z mafiami VAT-owskimi

Morawiecki przypomniał, że w październiku ub.r. odbył się w Krakowie największy stacjonarny hackaton (zawody dla programistów - red.), gdzie resort finansów, którym w tym czasie kierował, poszukiwał zdolnych informatyków, aby pracowali nad uszczelnianiem systemu podatkowego w Polsce.

Dzięki wykorzystaniu analizy danych – zaznaczył premier - "osiągnęliśmy gigantyczny sukces w zwycięstwach z mafiami VAT-owskimi, w zwycięstwach z przestępcami podatkowymi, a to stworzyło mały cud gospodarczy Polski, w którym dzisiaj mamy szanse funkcjonować".

Premier zwrócił uwagę, że w Polsce potrzeba platform, które wesprą rozwój nowych rozwiązań. - Jestem wdzięczny tym różnym start-upom, tym różnym wspaniałym innowatorom, bo dzięki nim już w pierwszym roku funkcjonowania tej współpracy udało nam się uszczelnić system podatkowy w Ministerstwie Finansów i zaoszczędzić ok. 0,5 mld dolarów - dodał.

- To wielka kwota, którą możemy angażować w rozwój edukacji, nauki i pokazuje, czym jest współpraca ze środowiskiem technologicznym - podkreślił.

Budowanie lepszego świata

Premier dodał, że "coraz więcej (...) zamówień publicznych przesuwamy w kierunku małych i średnich firm, w kierunku start-upów, wierząc w to, że te rozwiązania będą unowocześniały polską gospodarkę i całą pracę rządu, administracji publicznej". Zachęcał do współpracy w ramach programu GovTech.

- Wierzę w to, że zbudujemy razem z wami lepszy świat. Chcę, żeby ci silniejsi, ci wielcy, wielkie korporacje, wielkie państwa, wielkie armie tego świata były ukierunkowane w stronę dobra, współpracy, kooperacji, wspierania tych słabszych, wspierania tych bardziej poszkodowanych. To jest świat, który my chcemy budować tutaj w Polsce. To jest świat, który budujemy przez współpracę z takimi przedsiębiorcami, jak wy, jak państwo. To jest nasze zobowiązanie wobec środowisk z małych, zwinnych, technologicznie zaawansowanych środowisk i przedsiębiorców, żeby rzeczywiście tworzyć coraz lepszy świat - podsumował.

Podczas otwarcia krakowskiej konferencji zaprezentowała się Sophia - najnowszy i najbardziej zaawansowany humanoidalny robot opracowany przez firmę Hanson Robotics z Hong Kongu. - Zastanawiam się, co Sophia mogłaby nam powiedzieć, z kim będziemy w finale w nadchodzących mistrzostwach świata w piłce nożnej - zażartował Morawiecki.

Dwudniowa konferencja Impact'18 jest poświęcona przyszłości gospodarki opartej o rewolucję cyfrową. Według organizatorów bierze w niej udział 6 tysięcy gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. technologia 5G i przyszłość Internetu Wszystkiego (IoE), przemysł 4.0, fintech, science to business, cyfrowe państwo, biotechnologia i e-zdrowie, transport, energia i środowisko, e-commerce

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AntyKonus
Panie bankster geniusz Polskiej technologii właśnie przez waszą dojną zmiane musi uciekac z Polski żeby nie być posądząnym o to że jest sie gorszym sortem , przez wasze zawłaszczenie sądów , zmiany przepisów karanie za byle ce a z drugiej strony za finansowanie kolesiostwa , nierobstwa , rydzyków , oligarchie , złodziejstwo itd itd
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rafal_kowalotyy
Pan Premier niestety stracił kontakt z rzeczywistością.. A które miejsca w rankingach światowych zajmują polskie uczelnie, na których ten geniusz będzie się uczył? Założy prywatną firmę, czy będzie miał pole do popisu w spółkach skarbu państwa obsadzonych gęsto przez osoby z nadania partyjnego?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane