• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

E-mail zamiast listu poleconego. "Jeden z głównych projektów ministra"

Kawecki o zastępowaniu listów poleconych e-mailami Odtwórz: Kawecki o zastępowaniu listów poleconych e-mailami
Kawecki o zastępowaniu listów poleconych e-mailami "Źródło: TVN24 BiS"

- Chodzi o to, aby zobowiązać urzędy, żeby w relacjach z obywatelami, przedsiębiorcami oraz w relacji między sobą korzystały z poczty elektronicznej - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Kawecki komentował plany zastępowania e-mailami listów poleconych wysyłanych przez urzędy.

- To jeden z głównych projektów ministra cyfryzacji - mówił Kawecki.

Jak podkreślił, nowe rozwiązanie będzie dobrowolne i darmowe dla obywateli. Co ważne, "jeżeli obywatel będzie chciał skorzystać z formy tradycyjnej, to wiadomość elektroniczna może być przekonwertowana na tradycyjną i na odwrót".

Za wszystkim stać miałby narodowy operator cyfrowy, który zorganizuje i będzie nadzorował system e-poleceń. Zdaniem dr. Kaweckiego, nie jest jednak przesądzone, że zostanie nim Poczta Polska.

- Zgodnie z przepisami zawsze organizowane są konkursy i podmiot, który wygra taki konkurs staje się narodowym operatorem cyfrowym - wyjaśnił. Jednocześnie przypominając, że to InPost w 2014 roku wygrał przetarg na dwuletni kontrakt na doręczanie przesyłek sądowych. Od 2016 roku zadania te ponownie realizuje jednak Poczta Polska.

Zgodnie z zapowiedziami dr. Kaweckiego, prace legislacyjne nad projektem są planowane na III-IV kwartał 2018 roku. W efekcie przepisy mogłyby zacząć obowiązywać już na początku 2019 roku. Jak jednak dodał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS, "ze względu na duży zakres zmian, pewnie istniałaby konieczność wprowadzenia pilotażu".

O sprawie jako pierwsza napisała "Rzeczpospolita".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane