• rozwiń

Temat: Podatki

Kłopoty z wysyłką JPK za lipiec. Komunikat ministerstwa

Morawiecki: chwyciliśmy VAT-owskiego byka za rogi Odtwórz: Morawiecki: chwyciliśmy VAT-owskiego byka za rogi
Morawiecki: chwyciliśmy VAT-owskiego byka za rogi "Źródło: tvn24"

Organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych w przypadku niezłożenia JPK_VAT za lipiec w terminie ustawowym, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów.

"W związku z docierającymi do nas sygnałami o opóźnieniach w wysyłce JPK_VAT związanych z wymianą certyfikatów kluczy publicznych dla środowiska produkcyjnego JPK, informujemy, że organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych dotyczących niezłożenia JPK_VAT w terminie ustawowym, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r." - czytamy w komunikacie resortu finansów.

Ministerstwo napisało też, że "podatnicy, którzy wyślą JPK_VAT za lipiec do 2 września br., nie muszą składać w tej sprawie żadnych wyjaśnień do urzędów skarbowych".

Zmiana certyfikatu

Informację o problemach w wysyłce JPK_VAT za lipiec otrzymaliśmy na Kontakt 24. W jednej z wiadomości zwracano uwagę, na "bałagan, jaki ministerstwo wprowadziło przez zmianę certyfikatu dosłownie w terminie składania deklaracji" oraz problemy w części biur rachunkowych i działów księgowości w firmach).

Powodem zamieszania była zmiana certyfikatu, z którego muszą korzystać programy do wysyłki JPK. O "nowym certyfikacie" w piątek, 23 sierpnia poinformowało Ministerstwo Finansów. Tymczasem termin na złożenie JPK_VAT za lipiec upływał w poniedziałek.

W związku z krótkim terminem na wprowadzenie zmian część przedsiębiorców, uzależnionych od firm zewnętrznych, zgłaszało sygnały o trudnościach w wysyłce plików.

Niektórzy dostawcy programu nie zdążyli bowiem z aktualizacją programu.

Jednolity Plik Kontrolny - co to jest?

W styczniu 2018 roku wszedł w życie obowiązek przekazywania przez wszystkich podatników ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży.

JPK objął swoim działaniem 1,6 miliona płatników VAT, w tym mikroprzedsiębiorców. System w ograniczonym zakresie funkcjonował od 2016 roku.

Informacje o prowadzonej ewidencji składa się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane