• rozwiń

Kto najdłużej pobiera emeryturę? Raport ZUS

Minister Rafalska o tym, kto otrzyma Emeryturę plus Odtwórz: Minister Rafalska o tym, kto otrzyma Emeryturę plus
Minister Rafalska o tym, kto otrzyma Emeryturę plus "Źródło: tvn24"

Twórcy i artyści to grupa, która najdłużej pobiera świadczenia emerytalne. Tak wynika z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W czołówce znaleźli się również nauczyciele oraz górnicy. Najkrócej świadczenia pobierają przedsiębiorcy i księża.

ZUS podał, że osoby wychodzące w 2017 roku z systemu wypłatowego pobierały świadczenia przeciętnie przez 18 lat i 2 miesiące.

Kto najdłużej pobiera emerytury?

O raporcie jako pierwszy napisał "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreślono w artykule, występują duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi. Z danych ZUS-u wynika, że najdłużej na emeryturze żyją artyści - przeciętnie 25 lat i 1 miesiąc.

- Bycie aktorem, tancerzem czy śpiewakiem operowym wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie, kolokwialnie mówiąc, pozwalać - powiedział w rozmowie z "DGP" aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich Paweł Królikowski.

Z kolei demograf z SGH Zofia Lewandowska-Szweda podkreśliła, "że istotne znaczenie ma to, że dziś część tej grupy zawodowej ma prawo do wcześniejszych emerytur".

"Na przykład tancerze, ekwilibryści czy kaskaderzy mogą zacząć pobierać świadczenia już w wieku 40 (kobiety) lub 45 (mężczyźni) lat. To tłumaczy też, dlaczego kolejnymi grupami zawodowymi najdłużej pobierającymi emeryturę są nauczyciele oraz górnicy" - podkreśla "DGP". Jak dodaje, dane ZUS pokazują, że nauczyciele żyją na emeryturze przeciętnie 24 lata i 9 miesięcy, natomiast górnicy - o rok krócej.

- Ponadto nauczyciele zazwyczaj mają wyższe wykształcenie. A korelacja między nim a stanem zdrowia jest potwierdzona naukowo. Takie osoby wiedzą, że należy się badać, mają wyższą świadomość zdrowotną - tłumaczyła w rozmowie z "DGP" Zofia Lewandowska-Szweda.

Grupą zawodową, której ZUS najkrócej wypłaca świadczenia emerytalne, są przedsiębiorcy. Średnio otrzymują oni świadczenia przez 15 lat i 10 miesięcy.

- Między innymi dlatego, że nie mają prawa do wcześniejszych emerytur. Ale wpływ na to ma także tryb pracy i związany z nią stres - zauważyła w rozmowie z gazetą dr hab. Wiktoria Wróblewska z SGH.

Inne zawody, których przedstawiciele świadczenia pobierają relatywnie krótko, to kolejarze - 18 lat i 9 miesięcy, a także księża - 19 lat i 1 miesiąc.
Badanie ZUS zostało przeprowadzone w 2018 roku i objęło 30,5 tysiąca emerytów łącznie z rencistami, którzy w 2017 roku "wyszli z systemu wypłatowego na skutek zgonu".
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane