Dla firm

Dla firm

Odprawa pośmiertna – wysokość, opodatkowanie, obowiązki pracodawcy

Zasady nabycia odprawy pośmiertnej są uregulowane art. 93 Kodeksu pracy i muszą być znane nie tylko pracodawcom, ale i pracownikom. Zapisy tego artykułu wyjaśniają, ile wynosi odprawa pośmiertna oraz w jakich okolicznościach jest przyznawana. Treść art. 93 k.p. powinna interesować również bliskich osoby pracującej, gdyż można z niego dowiedzieć się, komu przysługuje odprawa pośmiertna.

Nota korygująca – kto i w jakich okolicznościach ją wystawia?

Nota korygująca to dokument, który jest sposobem na naprawienie nieprawidłowości powstałych na fakturze. Notę korygującą wystawia nabywca w wypadku, gdy zauważy pomyłki w zakresie określonych przepisami danych. Notę korygującą do faktury należy odróżnić od faktury korygującej.

Remanent – co obejmuje? Jak i kiedy należy go sporządzić?

Remanent to obowiązek nałożony na podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Pozwala on oszacować stan ilościowy i wartościowy posiadanych w firmie towarów oraz porównać go z ilościami, które wynikają ze stosownych dokumentów księgowych oraz z ewidencji.

Branding – co to jest i jakie są jego cele? Rodzaje brandingu

Branding to jedna z technik marketingowych, która polega na kreowaniu i utrwalaniu w świadomości konsumentów pozytywnego wizerunku marki. Wszystko to ma na celu przyniesienie wymiernych korzyści w postaci zwiększenia zysków firmy. Jednym z elementów budowania świadomości marki jest jej logo. 

Popyt – czym jest i jak wpływa na podaż

Popyt i podaż to podstawowe pojęcia związane z wymianą handlową. To one w zasadniczym stopniu decydują o cenach wszelkich produktów i usług w gospodarce wolnorynkowej. Czym dokładnie jest jednak popyt i jakie ma to znaczenie? W jaki sposób popyt wpływa na podaż?

Spis z natury – kiedy trzeba go sporządzić i jakie dane powinien zawierać

Spis z natury pozwala na ocenę rzeczywistego stanu ilościowego i wartościowego w firmie. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości spis z natury jest sposobem przeprowadzenia inwentaryzacji, zaś w świetle Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów sporządzenie i wpisanie do księgi spisu z natury jest obowiązkiem podatników. 

Jak obliczyć podatek dochodowy? Progi podatkowe i kalkulator odsetkowy

Podatek dochodowy musi płacić każdy, kto w danym roku podatkowym osiągał jakiekolwiek wynagrodzenie. Wysokość tego podatku oraz sposób jego wyliczania jest jednak różny w zależności od przyjętego sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Jak obliczyć wysokość podatku dochodowego?

Jak wystawić fakturę? Czym jest faktura, jakie są jej rodzaje?

Faktura jest podstawowym dokumentem w obrocie gospodarczym, a jej wystawianie jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. W praktyce istnieją różne rodzaje faktur, a brak niektórych elementów sprawia, że dany dokument przestaje być fakturą. Co to jest faktura i co musi zawierać? Jakie są najczęściej spotykane rodzaje faktur?