Dla firm

Dla firm

Marża – pojęcie, rodzaje, sposób obliczania

Marża rozumiana jest jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu lub kosztem wytworzenia produktu. Marżę wyrazić można kwotowo lub procentowo. Jej wyliczenie jest o tyle istotne, że pozwala ona określić rentowność sprzedaży.

ROI – czym jest? Jak wyliczyć rentowność inwestycji

Przy każdej inwestycji najważniejszym pytaniem jest to o zwrot i opłacalność całego przedsięwzięcia. Pomocne w tej sytuacji mogą być wskaźniki rentowności, a zwłaszcza ROI. Czym jest ROI i jak działa? Czemu służy stosowanie wskaźników rentowności?

Pojęcie i rodzaje pasywów. Pasywa i aktywa w bilansie księgowym

Pasywa to źródła finansowania majątku jednostki gospodarczej, czyli aktywów. Podzielić można je na kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Co istotne, w bilansie księgowym, który stanowi obowiązkowy element sprawozdania finansowego, zestawiane aktywom pasywa powinny odpowiadać ich wielkości.  

Przedawnienie roszczeń – kiedy następuje? Jak liczyć termin przedawnienia?

Niespłacanie ciążących na sobie roszczeń grozi poważnymi konsekwencjami, z kolei niedomaganie się przez wierzyciela ich spłaty może skończyć się przedawnieniem. Wówczas dłużnik nie jest już zobowiązany do spłaty roszczenia. Czym dokładnie jest przedawnienie roszczeń i jakie ma konsekwencje? Po jakim czasie przedawniają się mandaty?

Polski Ład a składka zdrowotna – jak ją obliczyć na nowych zasadach

Polski Ład, którego część założeń wejdzie w życie w styczniu 2022 roku, zakłada m.in. duże zmiany w zasadach wyliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmiany dotkną zarówno podatników rozliczających się w oparciu o zasady ogólne, jak i podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową.

Wiążąca informacja stawkowa WIS - komu i kiedy jest wydawana

Wiążąca informacja stawkowa, czyli tzw. WIS, to decyzja, która wydawana jest na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Jej zadaniem jest ułatwienie stosowania przepisów, które dotyczą stawek podatku VAT, oraz zapewnienie w tym zakresie ochrony prawnej w razie kontroli.