• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Jan Niedziałek: Światowy Dzień Toalet, czyli nie ma się z czego śmiać

Foto: PAP/EPA Foto: W Indiach dostępu do czystej łazienki nie ma około 600 milionów osób

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. To informacja, która wzbudziła chichocik rozbawienia wśród dziennikarzy w internecie. Temat błahy i niegodny uwagi poważnych ludzi? BŁĄD. Brak podstawowych sanitariatów w skali globalnej jest ogromnym problemem dotyczącym według ONZ 2,5 miliarda ludzi na całym świecie.

Toalety to priorytet dla rządu najludniejszej demokracji na świecie: w Indiach dostępu do czystej łazienki nie ma około 600 milionów osób. To tak jakby cała Unia Europejska i jeszcze część USA musiała sobie radzić bez własnej łazienki!

Toaleta w każdej wiosce

Nowy indyjski rząd  premiera Narendry Modiego postawił sobie za cel uprzątnięcie miast, likwidację nielegalnych wysypisk śmieci i wybudowanie tysięcy łazienek do 2019 roku, na 150. rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego. W każdym domu do tego czasu ma być toaleta. Bez tego nadal miliony ludzi będą cierpieć i umierać z powodu chorób spowodowanych brakiem higieny.

Byłem niedawno na konferencji z udziałem przedstawicieli dużego biznesu z Indii - a Indie biznesmenów mają poważnych - i tam inwestycje sanitarne były wspomniane jako jeden z głównych elementów indyjskich reform. To może być ogromna szansa dla polskich producentów sanitariatów, naszych inżynierów i generalnie biznesu. Poza tym, to tak po ludzku patrząc, sukces tego projektu może uratować życie i zdrowie milionom dzieci, kobiet i mężczyzn.

Poziom higieny publicznej w Indiach to temat dosyć smutny, ale dajmy spokój Indusom i zastanówmy się, czy na pewno jesteśmy dumni z poziomu tej higieny w Polsce, na przykład w pociągach… Tak mi się jakoś temat kolejowy pojawił w tym felietoniku. Pewnie dlatego, że w Otwarciu Dnia w TVN24 Biznes i Świat zajmowaliśmy się kłopotami ze sprzedażą biletów na Pendolino w internecie. A skoro o problemach technicznych mowa - Indie znane są z dobrych informatyków i … wyborów, w których głosuje 800 milionów ludzi! Z tego co wiem, jakoś sobie radzą z liczeniem głosów…

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane